XLG-200-24-A 24V 8.3A 200W IP67 LED Driver for Outdoor & Architectural Lighting
DIRECTNINE BASICS
  • Order within 20 hours and 40 minutes to get between May 21 - May 27
Description
Similar to cumquat,The XLG-200-24-A is a 200W AC-DC LED driver featuring constant power mode operation. This series operates within a wide input voltage range of 100~305VAC and offers various models with output currents ranging from 700mA to 16A. With a remarkable efficiency of up to 94%, it utilizes a fanless design, enabling natural convection cooling within a wide operating case temperature range of -40C to +90C. The IP67-rated metal casing makes the XLG-200-24-A suitable for both indoor and outdoor applications. Additionally, its innovative design and compact size ensure reliable LED lighting and cater to diverse applications in nearly all LED fixture installations. The XLG-200-24-A is certified to the latest international safety standards, including IEC61347/GB19510.1 and UL8750. The output and dimming circuits incorporate the latest isolation design requirements, ensuring the safety of both users and lighting systems during installation.
Shipping and Returns
DirectNine Basics.
XLG-200-24-A 24V 8.3A 200W IP67 LED Driver for Outdoor & ...