XDR-120E-24 AC/DC 24V 5A 120W Ultra Slim Industrial DIN Rail Power Supply Single Output Provided by KAINSC Products
KAINSC PRODUCTS KAWAGUCH INDUSTRIAL SCIENTIFIC
  • Order within 8 hours and 59 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Output Voltage: 24V; Rated Current & Rated Power: 5A, 120W
  • Single-phase Input Voltage : 85 ~ 264VAC / 120 ~ 370 VDC
  • Ultra slim width: 30mm; DC OK Relay Contact; Can be Installed on DIN rail TS-35/7.5 or 15
  • Protections: Short circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature; High efficiency up to 91% and no load power dissipation <1W
XDR-E is designed as a cost-effective solution, fully capable of replacing the previous-generation SDR, NDR, and EDR series, adapt to be installed on TS-35/7.5 or TS-35/15 mounting rails, the body is designed 30mm in width, which allows space saving inside the cabinets, an operate at the ambient temperature between -40 and 70 under air convection (full load at +50C).
EU RoHS: Compliant
EU RoHS: Compliant
ECCN (US): EAR99
Type: Regulated
Style: DIN Rail
Input/Output Type: AC/DC
Number of Outputs: 1
Output Type: Fixed
Output Voltage (V): 24
Output Current (A): 5
Output Power (W): 120
Minimum AC Input Voltage (V): 85
Maximum AC Input Voltage (V): 264
Minimum DC Input Voltage (V): 120
Maximum DC Input Voltage (V): 370
Minimum Isolation Voltage: 4000VAC
Line Regulation: 0.5%
Load Regulation: 1%
Maximum Input Current (A): 2.3(Typ)
Input Frequency (Hz): 47 to 63
Tolerance (%): 1
Efficiency (%): 91(Typ)
Configurable: No
Input Connector Type: Screw Terminal Block
Output Connector Type: Screw Terminal Block
Power Indicator: Yes
Ripple & Noise: 120mV(Max)
Medical: No
Minimum Operating Temperature (C): -40
Maximum Operating Temperature (C): 70
Product Weight (g): 510
Mounting: DIN Rail
Package Height: 125.2mm
Package Length: 116mm
Package Width: 30mm
Shipping and Returns
XDR-120E-24 AC/DC 24V 5A 120W Ultra Slim Industrial DIN R...