Wet Sounds REVO12FAS4-B 12" Black Marine Subwoofer 4-OHM with Included Black XS Series Grill
WET SOUNDS
  • Order within 17 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Bundle includes: Wet Sounds REVO 12 FA S2-B Black Free Air 2 Ohm 12 Inch Subwoofer, Grill sold seperately, Wet Sounds REVO 12 XS-B OEM Grill Black XS Open Style Grill for the REVO 12 Inch Marine Subwoofer
  • REVO12FAS4-B - Injection Molded Composite Cone For durability & low distortion.
  • PT-XS-12-B - OEM Replacement products give more value for less.
  • PT-XS-12-B - Protect your REVO Subwoofer with style. A sound investment.
Wet Sounds REVO12FAS4-B 12" Black Marine Subwoofer 4-OHM with Included Black XS Series Grill - This bundle includes a Wet Sounds REVO 12 FA S4-B Black Free Air 12 Inch 4 Ohm Subwoofer, Grill sold seperately, a Wet Sounds REVO 12 XS-S OEM Grill Silver XS Open Style Grill for the REVO 12 Inch Marine Subwoofer, a pry kit, and a Creative Audio coozy. Wet Sounds REVO 12 FA S4-B Black Free Air 12 Inch 4 Ohm Subwoofer, Grill sold seperately Powder Coated Cast Aluminum Frame to withstand extreme environmental use. Designed to accept optional RGB wiring. Injection Molded Composite Cone For durability & low distortion. Rubber Spider Much more durable to water & temperature changes than a traditional treated Cotton Spider used by the majority of marine speakers & subwoofers. Rubber Surround Offers a superior bond to the composite cone. Gold Plated Terminals Designed to resist corrosion. Impedance: 4 ohms RMS Watts: 500 PEAK Watts: 1000 Frequency Response: 20Hz to 400HZ Sensitivity: 88 db at 1watt/1 meter Weight: 17.6 lbs (7.98kg) Diameter: 12.6 inches (320.04mm) Mounting Depth: 4.92 inches (124.96mm) Hole Cut Out: 11.26 inches (286.00mm) Vented Enclosure: 1.7 cu ft (Optimum: Tuned at 41 Hz) Box Specs Optimized for Infinite Baffle (Free Air) applications or 1.3 cu ft sealed enclosure Wet Sounds REVO 12 XS-S OEM Grill Silver XS Open Style Grill for the REVO 12 Inch Marine Subwoofer This OEM Replacement product is brand new and does not come in retail packaging. Shipped in plain bags - less spent on packaging, more spent on the product.
Shipping and Returns
Wet Sounds.
Wet Sounds REVO12FAS4-B 12" Black Marine Subwoofer 4-OHM ...