Wet Sounds REVO10HPS4-B Revo High Power 10" Subwoofer with Grill - Black Subwoofer & Black Grill with Steel Inserts
WET SOUNDS
  • Order within 8 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Protective Grill - Keeps your subwoofers safe and sound
  • RMS watts each: 400 Watts
  • Peak Wattage: 800 Watts
  • Marine Grade - Bult to last for years to come in tough environments.
This bundle includes a Wet Sounds REVO10HPS4-B 10" 4-Ohm High Power Marine Subwoofer and Grill Powder Coated Cast Aluminum Frame - to withstand extreme environmental use. Designed to accept optional RGB wiring. Injection Molded Composite Cone - For durability & low distortion. Gold Plated Terminals - Designed to resist corrosion. Impedance: 4 ohms RMS Watts: 400 PEAK Watts: 800 Frequency Response: 20Hz to 500HZ Sensitivity: 88 db at 1watt/1 meter Weight: 12.1 lbs Diameter: 11.02 inches w/grill (279.90mm) Mounting Depth: 4.72 inches (119.88mm) Hole Cut Out: 9.45 inches (240.03mm) Box Specs Min 1.0 cu ft sealed enclosure or 1.3 cu ft ported
Shipping and Returns
Wet Sounds.
Wet Sounds REVO10HPS4-B Revo High Power 10" Subwoofer wit...