TRUSCO TCD-SDS-43 Lightweight Hammer Drill Concrete Drill (SDS) Blade Diameter 1.7 x 4.3 inches (4.3 x 110 mm)
TRUSCO
  • Order within 19 hours and 24 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Blade diameter: 0.16 inches (4.3 mm)
  • Effective length: 1.8 inches (45 mm)
  • Total Length: 4.3 inches (110 mm)
  • Shank: SDSplus
  • Weight: 1.2 oz (36 g)
Shank diameter (mm):
Length (mm): 110
blade diameter (mm): 4.3
shank: SDSplus
Effective length (mm): 45
Mass (G): 36
Conform models: Lightweight Hammer Drill (SDSplus)
Blade part: Cemented carbide Tips
Application: workpiece: Concrete, Block, mortar day this wall.
Production country: Vietnam
Weight: 36g
Manufacturer's model number: TCDSDS43
CODE No.: 391-1411
Shipping and Returns