Tripp Lite P004-004-13A 4FT Computer Power Cord EXTENSCompatible with Ion Cable C14 to C13 13A 16AWG
TRIPP LITE
  • Order within 19 hours and 28 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Product Model: P004-004-13A
  • Product Name: 4-ft. 16AWG Power Cord (IEC-320-C14 to IEC-320-C13)
Brand Name: Tripp Lite Product Model: P004-004-13A Product Name: 4-ft. 16AWG Power Cord (IEC-320-C14 to IEC-320-C13) Marketing Information: Tripp Lite's line of AC power cords offer PC users a solution to their power connectivity problems. This handy 4ft. cord can be used to extend the power cord on any PC or device with a C14 plug; or, to connect your C14 PC or device directly to the C13 port on your PDU or UPS. Features an IEC-320-C14 to IEC-320-C13 connection. UL listed. Product Type: Power Interconnect Cord Connector on First End: IEC 60320 C14 Male Connector on Second End: IEC 60320 C13 Female Device Supported: Computer, PDU, UPS Voltage Rating: 110 V AC, 220 V AC Current Rating: 13 A Cord Length: 4 ft Color: Black Green Compliant: Yes Green Compliance Certificate/Authority: RoHS
Shipping and Returns