TCP LED10DR430K LED Downlight Kit, 4" 120V 10W (50W Equiv.) 82 CRI w/Trim - Dimmable - 3000K - 650 Lm. - White
TCP
  • Order within 16 hours and 23 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Exceeds all industry standards Fully dimmable Consistent color within 3 MacAdam ellipse tolerance Long life of 35,000 hours Up to 83% more efficient than incandescent Highly efficient LEDs and Driver ENERGY STAR rated Less than six month ROI Replaces 50W incandescents UL approved for damp locations Easy installation and integrated trim
Add a sleek, integrated look with the TCP LED10DR430K LED 10W 4" recessed downlight. This dimmable model is perfect for replacing 50W incandescent lamps in a 4inch recessed can. It is up to 83 more efficient than any other incandescent lamps. The light bulb comes with a color temperature of 3000K. This easytoinstall model is UL approved for damp locations. Also, the light bulb is shatter resistant, so the risk of injury and breakage is incredibly low. Minimize replacement and energy costs with the TCP Lighting LED10DR430K LED downlight kit.
Shipping and Returns
TCP.
TCP LED10DR430K LED Downlight Kit, 4" 120V 10W (50W Equiv...