MOLLIFII
  • Order within 22 hours and 23 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Material of Construction: Fiberglass
  • Color: Red
  • Wall Thickness: 0.07 in
  • For Use With: Cables, Hoses, Wires
FIN0.63RD50-A Sleeving, Properties Abrasion Resistant, Cut Resistant, Heat Resistant, Sleeve Construction Coated, Material of Construction Fiberglass, Max. Operating Temperature 500 Degrees F, Inside Diameter 5/8 in, Wall Thickness 0.07 in, Color Red, Length 50 ft, Closure Type No Closure, For Use With Cables, Hoses, Wires, Description/Special Features Extreme Temperature Resistant, Moisture Resistant, Expandable No, Standards RoHS, For Maximum Bundle Diameter 0.63 in, For Minimum Bundle Diameter 0.5 in