SEETEC ATEM215S 21.5 inch Multi-Camera Broadcast Monitor with 4x3G-SDI Input Output 1 HDMI in Quad Split Display for Studio Television Production Full HD 1920x1080 (ATEM215S)
SEETEC
  • Order within 7 hours and 19 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Quad ViewDisplay Mode(full screen, PIP, quad). Multiple Power OptionsThe monitor provides 12V DC power interface, XLR connector and V-mount battery plate for options. VESA standard mounting points support for bracket or hang wall installation.
Model: ATEM215S
Screen Size: 21.5" IPS
Color Depth: 16.7M
Resolution: 19201080 pixels
Pixel pitch: 0.08265(H) x 0.24975(V) mm
Aspect Ratio: 16:9
Brightness: 250cd/m
Contrast Ratio: 1000:1
Backlight : LED
Viewing Angle: 89/89(L/R) 89/89(U/D)
Input
4 X 3G-SDI (support 2K)
1 X HDMI (support 1080P)
1 X RS485
1 X GPI
1 X USB(upgrade and LUT import)
Output
4 X 3G-SDI (support 2K)
1 X RS485
Audio
Audio: Stereo Headphone
SDI Support Format
720p (60/59.94/50/30/29/25/24/23.98)
1080i (60/59.94/50)
1080p (60/59.94/50/30/29.97/25/24/24sF/23.98/23.98sF)
2048x1080i (60/59.94/50)
2048x1080p (60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98)
HDMI Support Format
480i/576i/480p/576p
720p (60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98)
1080i (60/59.94/50)
1080p (60/59.94/50/30/29.97/25/24/23.98)
General
Input Voltage: DC 12V
Power Consumption: 21W
Working Temperature: 0C~50C
Storage Temperature: -20C~60C
Unit Size: 511.6L355.6H23.3D (mm) (W/O bracket)
Unit Weight: 4.27kg
Advanced Features
* Built-in Multi camera Delog LUTs
* User 3DLUTs upload via USB (up to 36)
* Support GPI control
* Support dynamic IMD, support TSL 3.1/4.0 and IMAGE VIDEO protocol
* Support TALLY
* Support 16-ch embedded audio meters display
* Histogram
* HDR
* False Colors
* Zebra (70IRE, 80IRE, 90IRE)
* Timecode Display
* Picture in Picture (Adjustable Horizontal or Vertical Wipe Position)
* Under Scan, Over Scan
* Anamorphic Mode (1.25X, 1.33X, 1.5X, 2.0X, 2.0X mag)
* Pixel to Pixel
* Center Marker
* Safety Marker (70%, 80%, 90%, 16:9, 16:10, 4:3, 5:4, 1.85:1, 2.35:1,user)
* Marker Mat (16:9, 16:10, 4:3, 1.85:1, 2.35:1)
* All Waves
* Parade (RGB Parade, Y, YUV Parade)
* Image Freeze
Shipping and Returns
SEETEC.
SEETEC ATEM215S 21.5 inch Multi-Camera Broadcast Monitor ...