SEETEC 17.3 Inch 1RU Pull Out Rack Mount Monitor Full HD 1920x1080 SC173-HSD-56(HDMI/SDI)
SEETEC
  • Order within 12 hours and 35 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • The metal housing SC173-HSD-56 boasts a crisp 17.3" IPS display panel with 1920x1080 resolution. It has a host of inputs including 3G-SDI BNC (optional), HDMI, DVI, VGA, YPbPr, Video, and Audio making it a perfect fit for any broadcast or live event production. For added stow-and-go convenience
  • SC173-HSD-56 has been designed to handle the stress of professional broadcast, television, film and commercial production on the road or in your studio! Includes SDI input/output (optional), default configuration HDMI, DVI, VGA, YPbPr, Video, Audio input, and you can also monitor audio using the 3.5mm stereo headphone jack . For power, theres a 12V DC input.
1. Wide view angle screen, Full HD 1920x1080, bright, colorful display
2. SDI , 4K HDMI, DVI, VGA, YPbPr, Video, Audio inputs and SDI loop-through output
3. Special Features:
* Peaking Focus Assist (Red highlight over parts of the monochrome image in focus)
* Check Field (Red, Green, Blue, Mono)
* Pixel to Pixel
* Center Marker
* Safe Marker (80%, 85%, 90%, 93%, 96%, 2.35:1)
* Image Flip (Horizontal, Vertical, Hor&Ver)
* Image Freeze
* Zoom (4X, 9X, 16X)
* Scan Mode (Under Scan, Over Scan)
* Zoom All
* U/D & L/R Zoom
4. Monitoring via 3.5mm stereo headphone jack