SEETEC
  • Order within 3 hours and 50 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • The metal housing SC173-HD-56 boasts a crisp 17.3" IPS display panel with 1920x1080 resolution. It has a host of inputs including 3G-SDI BNC (optional), HDMI, DVI, VGA, YPbPr, Video, and Audio making it a perfect fit for any broadcast or live event production.
  • The SC173-HD-56 has a full HD 1920 x 1080 native resolution panel at 17.3". The IPS screen panel gives crisp pictures and sharp color contrast, resulting in the high fidelity picture quality for both text and video alike. Combine that with its 178 degrees (horizontal and vertical) wide viewing angle and you'll see the same high-quality image from nearly any viewing position, whether you're leaning back in your chair or you're shifting from one side to the other.
  • SC173-HD-56 features a machined metal design thats durable and extremely strong! From its machined metal front to its professional broadcast connections, the SC173-HD-56 has been designed to handle the stress of professional broadcast, television, film and commercial production on the road or in your studio! Includes SDI input/output (optional), default configuration HDMI, DVI, VGA, YPbPr, Video, Audio input, and you can also monitor audio using the 3.5mm stereo headphone jack.
  • The SC173-HD-56 was designed with you in mind. Metal housing with pull-out drawer type design, which occupies just 1 RU (rack unit) of space when it's housed and provides perfect protection for a 17.3 inch monitor from shock and drop. A 1RU rack design not only can save the space of rack greatly with a 17.3-inch monitor, but also viewed from different angles when monitoring.
1. Wide view angle screen, Full HD 1920x1080, bright, colorful display
2. 4K HDMI, DVI, VGA, YPbPr, Video,
3. Special Features:
* Peaking Focus Assist (Red highlight over parts of the monochrome image in focus)
* Check Field (Red, Green, Blue, Mono)
* Pixel to Pixel
* Center Marker
* Safe Marker (80%, 85%, 90%, 93%, 96%, 2.35:1)
* Image Flip (Horizontal, Vertical, Hor&Ver)
* Image Freeze
* Zoom (4X, 9X, 16X)
* Scan Mode (Under Scan, Over Scan)
* Zoom All
* U/D & L/R Zoom
4. Monitoring via 3.5mm stereo headphone jack
Display Spec.
Model: SC173-HD-56
Screen Size: 17.3"