SAMSUNG
  • Order within 12 hours and 18 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • MOTION XCELERATOR 144Hz: Play games and content with ultra-smooth motion and virtually no lag or blur; Get uninterrupted action with crisp visuals rendered at top speeds
This premium TV features a detailed image, strong contrast and clear motion. Increased depth and AI-powered 4K upscaling all work to bring clarity to your content. S90D 48" and 42" have OLED HDR. 144Hz requires compatible content connection from compatible PCs. Motion Xcelerator 144Hz is sometimes called Motion Xcelerator Turbo+. Utilizes AI-based formulas. Samsung Account required for network-based smart services, including streaming apps and other smart features. Separate [connected] computer, mobile or other device may be necessary to create/log in to Samsung Account (free to download and create). Without Account log in, only external device connections (e.g., via HDMI) and terrestrial/over-the-air TV (only for TVs with tuners) available. High speed internet connection, additional gaming service subscriptions and compatible controller required. Samsung Account required for network-based smart services, including streaming apps and other smart features. Separate [connected] computer, mobile or other device may be necessary to create/log in to Samsung Account (free to download and create). Without Account log in, only external device connections (e.g., via HDMI) and terrestrial/over-the-air TV (only for TVs with tuners) available.