Reland Sun-CBB65 Run Start Capacitor AC Motor Fan Starter Cool Heat Pump for Air Conditioning 20/25/30/35/40/45/50/60/70UF 450V (12uf 450V)
RELAND SUN
  • Order within 7 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Operating Temperature Range -40? +70? /-104? +158?
  • This Capacitor Will Operate Compressor And Fan Motor
  • Designed for Safety 10 000 AFC Explosion Pressure Switch
Modell: CBB65? Universal model? Capacity: 50uf 5uF 6uF 8uF 10uF 12uF 15uF 20uF 25uF 30uF 35uF 40uF 45uF 50uF 55uF 60uF 65uF 70uF 75uF 80uF 90uF 100uF 5% Angency. ma voltage: 370V/450V AC Frequency: 50/60Hz Safety rating: 10,000 AFC Operating temperature: -40? +70? -104? +158? This capacitor is used for running and running a fan motor of AC motors with 50Hz/60Hz frequency such as a compressor motor and Industrial Grade Replacement for central air conditioners, heat pumps, condenser fan motors and compressors. Small size, lightweight, heat resistant and anti-burst. Round working capacitor, can be used to replace the Oval shape with the same MFD and volt specifications. A 450 volt capacitor can be used instead of 370 volts as it is better built, but can it be 370? Cannot replace 450 volts.
Shipping and Returns