RCF MB15X351 15-inch Mid Bass Woofer Transducer 3.5" Fiberglass Inside | Outside Copper Voice Coil 700 Wrms 1400 Watt Max Dual Forced Hypervent 8-ohm
RCF
  • Order within 3 hours and 37 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Features || 3.5-inch, fiberglass inside/outside copper voice coil || 1400W continuous program power handling || 99 dB Sensitivity || 40 Hz 2.5 kHz Frequency range || Dual Forced Hyperventing System || Dual spider design with silicon based dampening control || M-roll surround and corrugated straight cone geometry || Safety agency : CE compliant || SIZE || Height : 167 mm / 6.57 inches || Diameter : 393 mm / 15.47 inches || Weight : 8.2 kg / 18.08 lbs ||
  • SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 15 inch / 381 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 1400 W || Power handling capacity : 700 W || Sensitivity : 99.0 dB || Frequency range : 40 - 2500 Hz || Effective piston diameter : 330 mm / 12.99 inch || Max. Excursion Before Damage : 40 mm / 1.57 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.5 ohm ||
  • SPECIFICATIONS || Voice Coil Diameter : 3.5 inch / 89 mm || Voice Coil Winding Material : Copper || Voice Coil Length : 19 mm / 0.75 inch || Number of layers : 2 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 10 mm / 0.39 inch || Cone Design : Curved || Surround Material : Polycotton || Surround Design : M-roll || Magnets : Ceramic || Dual-force air ventilation : Yes || Spider : 3 ||
  • PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 46 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.40 ohm || Mechanical factor : 6.70 Qms || Electrical factor : 0.33 Qes || Total factor : 0.31 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 22.80 T x m || Effective moving mass (Mms) : 106.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 114.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.090 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 7 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 0.90 mH || Half-space efficency (Eff) : 3.20 % ||
  • MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 393 mm / 15.47 inches || Bolt circle diameter : 371-376 mm / 14.61-14.8 inch || Bolt hole diameter : 7 mm / 0.28 inch || Front mount baffle cut-out : 354 mm / 13.94 inch || Rear mount baffle cut-out : 354 mm / 13.94 inch || Volume occupied by the driver : 4.5 liters / 0.18 ft3 || SHIPPING INFORMATION || Height : 209 mm / 8.23 inches || Width : 439 mm / 17.28 inches || Depth : 434 mm / 17.09 inches || Weight : 9.5 kg / 20.94 lbs ||
The MB15N351 is designed to provide an excellent frequency response linearity with very low distortion. A very strong neodymium magnetic structure guarantee dynamic and precision, a new and unique 3,5 voice coil design provides a very high power handling, especially recommended in comparison to a standard 3 voice coil. The new dual forced hyper-venting system guarantee a very efficient voice coil ventilation for minimum power compression and incredible power handling. || Features || 3.5-inch, fiberglass inside/outside copper voice coil || 1400W continuous program power handling || 99 dB Sensitivity || 40 Hz 2.5 kHz Frequency range || Dual Forced Hyperventing System || Dual spider design with silicon based dampening control || M-roll surround and corrugated straight cone geometry || Safety agency : CE compliant || SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 15 inch / 381 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 1400 W || Power handling capacity : 700 W || Sensitivity : 99.0 dB || Frequency range : 40 - 2500 Hz || Effective piston diameter : 330 mm / 12.99 inch || Max. Excursion Before Damage : 40 mm / 1.57 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.5 ohm || Voice Coil Diameter : 3.5 inch / 89 mm || Voice Coil Winding Material : Copper || Voice Coil Length : 19 mm / 0.75 inch || Number of layers : 2 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 10 mm / 0.39 inch || Cone Design : Curved || Surround Material : Polycotton || Surround Design : M-roll || Magnets : Ceramic || Dual-force air ventilation : Yes || Spider : 3 || PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 46 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.40 ohm || Mechanical factor : 6.70 Qms || Electrical factor : 0.33 Qes || Total factor : 0.31 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 22.80 T x m || Effective moving mass (Mms) : 106.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 114.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.090 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 7 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 0.90 mH || Half-space efficency (Eff) : 3.20 % || MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 393 mm / 15.47 inches || Bolt circle diameter : 371-376 mm / 14.61-14.8 inch || Bolt hole diameter : 7 mm / 0.28 inch || Front mount baffle cut-out : 354 mm / 13.94 inch || Rear mount baffle cut-out : 354 mm / 13.94 inch || Volume occupied by the driver : 4.5 liters / 0.18 ft3 || SIZE || Height : 167 mm / 6.57 inches || Diameter : 393 mm / 15.47 inches || Weight : 8.2 kg / 18.08 lbs || SHIPPING INFORMATION || Package Height : 209 mm / 8.23 inches || Package Width : 439 mm / 17.28 inches || Package Depth : 434 mm / 17.09 inches || Package Weight : 9.5 kg / 20.94 lbs ||
Shipping and Returns
RCF.
RCF MB15X351 15-inch Mid Bass Woofer Transducer 3.5" Fibe...