RCF
  • Order within 3 hours and 26 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • GENERAL || Brand : RCF || Model Number : MB15N301 | 11100074 || UPC : 718852125013 || FEATURES || 3.0-inch, fiberglass inside/outside copper voice coil || 1000 Watt continuous program power handling || 99 dB Sensitivity || 40Hz 3.5KHz Frequency range || Dual-forced air ventilation for minimum power compression || Triple-roll surround and exponential cone geometry || SIZE || Height : 165 mm / 6.5 inches || Diameter : 388 mm / 15.28 inches || Weight : 3.7 kg / 8.16 lbs ||
  • SPECIFICATIONS || Nominal DIA : 15 inch || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power : 1000W || Power handling capacity : 500W || Sensitivity : 99.0 dB || Frequency range : 40 - 3500 Hz || Effective piston DIA : 12.99 inch || Max. Excursion Before Damage : 1.57 inch || Minimum Impedance : 6.8 ohm || Voice Coil DIA : 3.0 inch || Voice Coil Length : 0.67 inch || Number of layers : 2 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 0.39 inch || Cone Design : Curved ||
  • PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 48 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.80 ohm || Mechanical factor : 4.60 Qms || Electrical factor : 0.39 Qes || Total factor : 0.37 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 19.20 T x m || Effective moving mass (Mms) : 90.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 134.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.090 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 6 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 0.90 mH || Half-space efficency (Eff) : 3.70% ||
  • MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 388 mm / 15.28 inches || Bolt circle diameter : 369-373 mm / 14.53-14.69 inch || Bolt hole diameter : 6 mm / 0.24 inch || Front mount baffle cut-out : 355 mm / 13.98 inch || Rear mount baffle cut-out : 358 mm / 14.09 inch || Volume occupied by the driver : 3 liters / 0.12 ft3 || SHIPPING INFORMATION || Height : 209 mm / 8.23 inches || Width : 434 mm / 17.09 inches || Depth : 439 mm / 17.28 inches || Weight : 4.7 kg / 10.36 lbs ||
The MB15N301 is a neodymium, high efficiency, 15 mid-bass. High sensitivity, excellent linearity and very high power handling capabilities. The magnetic structure is powered by a large neodymium magnet that provides an extremely high flux density in the gap. The new hyper-vented aluminum basket and magnetic assembly design provide an excellent heat dissipation and lower power compression. Special air-forced ventilations are provided for voice coil, magnet assembly and basket. M-roll surround and spider design offer great linearity and precise reproduction. || FEATURES || 3.0-inch, fiberglass inside/outside copper voice coil || 1000 Watt continuous program power handling || 99 dB Sensitivity || 40Hz 3.5KHz Frequency range || Dual-forced air ventilation for minimum power compression || Triple-roll surround and exponential cone geometry || SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 15 inch / 381 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 1000 W || Power handling capacity : 500 W || Sensitivity : 99.0 dB || Frequency range : 40 - 3500 Hz || Effective piston diameter : 330 mm / 12.99 inch || Max. Excursion Before Damage : 40 mm / 1.57 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.8 ohm || Voice Coil Diameter : 3.0 inch / 76 mm || Voice Coil Length : 17 mm / 0.67 inch || Number of layers : 2 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 10 mm / 0.39 inch || Cone Design : Curved || Surround Design : Curved || Dual-force air ventilation : Yes || THIELE - SMALL PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 48 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.80 ohm || Mechanical factor : 4.60 Qms || Electrical factor : 0.39 Qes || Total factor : 0.37 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 19.20 T x m || Effective moving mass (Mms) : 90.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 134.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.090 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 6 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 0.90 mH || Half-space efficency (Eff) : 3.70% || MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 388 mm / 15.28 inches || Bolt circle diameter : 369-373 mm / 14.53-14.69 inch || Bolt hole diameter : 6 mm / 0.24 inch || Front mount baffle cut-out : 355 mm / 13.98 inch || Rear mount baffle cut-out : 358 mm / 14.09 inch || Volume occupied by the driver : 3 liters / 0.12 ft3 || SHIPPING INFORMATION || Package Height : 209 mm / 8.23 inches || Package Width : 434 mm / 17.09 inches || Package Depth : 439 mm / 17.28 inches || Package Weight : 4.7 kg / 10.36 lbs ||