RCF MB10N305 10-inch Mid Bass Woofer Hypervented Neo 3" Fiberglass in/Outside Aluminum Voice Coil 500 Wrms 1000 Watts Max Dual Forced Air Vent 8 ohm
RCF
  • Order within 3 hours and 21 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Features || 3-inch, fibreglass inside/outside aluminium voice coil || 1000W continuous program power handling || 97.5 dB Sensitivity || 55 Hz 3.5 kHz Frequency range || Dual-forced air ventilation for minimum power compression || M-roll surround and exponential cone geometry || SIZE || Height : 126 mm / 4.96 inches || Diameter : 260 mm / 10.24 inches || Weight : 3.2 kg / 7.05 lbs ||
  • SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 10 inch / 254 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 1000 W || Power handling capacity : 500 W || Sensitivity : 97.5 dB || Frequency range : 55 - 3500 Hz || Effective piston diameter : 210 mm / 8.27 inch || Max. Excursion Before Damage : 34 mm / 1.34 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.9 ohm ||
  • SPECIFICATIONS || Voice Coil Diameter : 3.0 inch / 76 mm || Voice Coil Winding Material : Aluminum || Voice Coil Length : 14 mm / 0.55 inch || Number of layers : 1 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 10 mm / 0.39 inch || Cone Design : Curved || Surround Material : Polycotton || Surround Design : M-roll || Magnets : Neodymium || Hypervented magnetic structure : Yes || Spider : 1 ||
  • PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 60 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.60 ohm || Mechanical factor : 4.00 Qms || Electrical factor : 0.24 Qes || Total factor : 0.23 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 18.50 T x m || Effective moving mass (Mms) : 37.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 31.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.040 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 5 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 0.90 mH || Half-space efficiency (Eff) : 2.90 % ||
  • MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 260 mm / 10.24 inches || Bolt circle diameter : 241-246 mm / 9.49-9.69 inch || Bolt hole diameter : 6 mm / 0.24 inch || Front mount baffle cut-out : 234 mm / 9.21 inch || Rear mount baffle cut-out : 234 mm / 9.21 inch || Volume occupied by the driver : 1.4 liters / 0.06 ft || SHIPPING INFORMATION || Height : 169 mm / 6.65 inches || Width : 289 mm / 11.38 inches || Depth : 289 mm / 11.38 inches || Weight : 3.8 kg / 8.38 lbs
The MB10N305 is a hypervented neo, high linearity mid-bass. The magnetic structure is powered by a large neodymium magnet that provides an extremely high flux density in the gap. The new hyper-vented aluminium basket and magnetic assembly design provide an excellent heat dissipation and lower power compression. Special airforced ventilations are provided for voice coil, magnet assembly and basket. M-roll surround and spider design offer great linearity and precise reproduction. || Features || 3-inch, fibreglass inside/outside aluminium voice coil || 1000W continuous program power handling || 97.5 dB Sensitivity || 55 Hz 3.5 kHz Frequency range || Dual-forced air ventilation for minimum power compression || M-roll surround and exponential cone geometry || SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 10 inch / 254 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 1000 W || Power handling capacity : 500 W || Sensitivity : 97.5 dB || Frequency range : 55 - 3500 Hz || Effective piston diameter : 210 mm / 8.27 inch || Max. Excursion Before Damage : 34 mm / 1.34 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.9 ohm || Voice Coil Diameter : 3.0 inch / 76 mm || Voice Coil Winding Material : Aluminum || Voice Coil Length : 14 mm / 0.55 inch || Number of layers : 1 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 10 mm / 0.39 inch || Cone Design : Curved || Surround Material : Polycotton || Surround Design : M-roll || Magnets : Neodymium || Hypervented magnetic structure : Yes || Spider : 1 || PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 60 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.60 ohm || Mechanical factor : 4.00 Qms || Electrical factor : 0.24 Qes || Total factor : 0.23 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 18.50 T x m || Effective moving mass (Mms) : 37.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 31.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.040 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 5 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 0.90 mH || Half-space efficiency (Eff) : 2.90 % || MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 260 mm / 10.24 inches || Bolt circle diameter : 241-246 mm / 9.49-9.69 inch || Bolt hole diameter : 6 mm / 0.24 inch || Front mount baffle cut-out : 234 mm / 9.21 inch || Rear mount baffle cut-out : 234 mm / 9.21 inch || Volume occupied by the driver : 1.4 liters / 0.06 ft || SIZE || Height : 126 mm / 4.96 inches || Diameter : 260 mm / 10.24 inches || Weight : 3.2 kg / 7.05 lbs || SHIPPING INFORMATION || Package Height : 169 mm / 6.65 inches || Package Width : 289 mm / 11.38 inches || Package Depth : 289 mm / 11.38 inches || Package Weight : 3.8 kg / 8.38 lbs
Shipping and Returns
RCF.
RCF MB10N305 10-inch Mid Bass Woofer Hypervented Neo 3" F...