RCF LF18N401 18-inch Woofer with Neo Transducer Lowest Power Compression 1200 Watts Rms 2400 Watts Max, 8 Ohms
RCF
  • Order within 15 hours and 41 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Features || 4 - inch, fiberglass inside-outside copper voice coil || 2400 Watt continuous program power handling || 98 dB Sensitivity || 30 Hz - 1 kHz Frequency range || Dual-forced air ventilation and 15mm top plate for minimum power compression || Dual spider design with silicon based dampening control || Triple-roll surround and corrugated straight cone geometry ||
  • SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 18 inch / 457 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 2400 W || Power handling capacity : 1200 W || Sensitivity : 98.0 dB || Frequency range : 30 - 1000 Hz || Effective piston diameter : 395 mm / 15.55 inch || Max. Excursion Before Damage : 52 mm / 2.05 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.3 ohm ||
  • SPECIFICATIONS || Voice Coil Diameter : 4.0 inch / 102 mm || Voice Coil Winding Material : Copper || Voice Coil Length : 25 mm / 0.98 inch || Number of layers : 2 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 15 mm / 0.59 inch || Cone Design : Straight || Surround Material : Polycotton || Surround Design : Triple roll || Magnets : Neodymium || Dual-force air ventilation : Yes || Spider : 2 ||
  • PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 32 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.10 ohm || Mechanical factor : 6.50 Qms || Electrical factor : 0.27 Qes || Total factor : 0.26 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 27.80 T x m || Effective moving mass (Mms) : 201.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 257.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.120 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 9 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 2.50 mH || Half-space efficiency (Eff) : 3.01 % ||
  • MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 18.31 inches || Bolt circle diameter : 17.4-17.6 inch || Bolt hole diameter : 0.28 inch || Front mount baffle cut-out : 16.69 inch || Rear mount baffle cut-out : 16.69 inch || Volume occupied by the driver : 0.22 ft || SIZE || Height : 8.03 inches || Diameter : 18.31 inches || Weight : 20.94 lbs || SHIPPING INFORMATION || Height : 10.24 inches || Width : 20.47 inches || Depth : 19.69 inches || Weight : 25.13 lbs ||
Incredibly linear frequency response characteristics, the highest power handling of any comparable 18-inch neodymium transducer, the lowest power compression. The LF18N401 uses a fibre loaded cone assembly along with a high excursion triple roll, constant geometry surround. This combination provides remarkable strength venting system guarantee a very efficient voice coil ventilation for minimum power compression and higher power handling || Features || 4 - inch, fiberglass inside-outside copper voice coil || 2400 Watt continuous program power handling || 98 dB Sensitivity || 30 Hz - 1 kHz Frequency range || Dual-forced air ventilation and 15mm top plate for minimum power compression || Dual spider design with silicon based dampening control || Triple-roll surround and corrugated straight cone geometry || Safety agency : CE compliant || SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 18 inch / 457 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 2400 W || Power handling capacity : 1200 W || Sensitivity : 98.0 dB || Frequency range : 30 - 1000 Hz || Effective piston diameter : 395 mm / 15.55 inch || Max. Excursion Before Damage : 52 mm / 2.05 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.3 ohm || SPECIFICATIONS || Voice Coil Diameter : 4.0 inch / 102 mm || Voice Coil Winding Material : Copper || Voice Coil Length : 25 mm / 0.98 inch || Number of layers : 2 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 15 mm / 0.59 inch || Cone Design : Straight || Surround Material : Polycotton || Surround Design : Triple roll || Magnets : Neodymium || Dual-force air ventilation : Yes || Spider : 2 || PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 32 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.10 ohm || Mechanical factor : 6.50 Qms || Electrical factor : 0.27 Qes || Total factor : 0.26 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 27.80 T x m || Effective moving mass (Mms) : 201.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 257.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.120 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 9 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 2.50 mH || Half-space efficiency (Eff) : 3.01 % || MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 465 mm / 18.31 inches || Bolt circle diameter : 442-447 mm / 17.4-17.6 inch || Bolt hole diameter : 7 mm / 0.28 inch || Front mount baffle cut-out : 424 mm / 16.69 inch || Rear mount baffle cut-out : 424 mm / 16.69 inch || Volume occupied by the driver : 5.5 liters / 0.22 ft || SIZE || Height : 204 mm / 8.03 inches || Diameter : 465 mm / 18.31 inches || Weight : 9.5 kg / 20.94 lbs || SHIPPING INFORMATION || Package Height : 260 mm / 10.24 inches || Package Width : 520 mm / 20.47 inches || Package Depth : 500 mm / 19.69 inches || Package Weight : 11.4 kg / 25.13 lbs ||
Shipping and Returns