RCF LF15N401 15-inch Neo Woofer 900 Watts Rms 1800 Watts Max 4" Fiberglass Inside | Outside Copper Voice Coil Dual Forced Air Vent 8 Ohms
RCF
  • Order within 8 hours and 19 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Features || 4-inch, fiberglass inside/outside copper voice coil || 1800W continuous program power handling || 97 dB Sensitivity || 35 Hz 1.5 kHz Frequency range || Dual-forced air ventilation and 15mm top plate for minimum power compression || Dual spider design with silicon based dampening control || Triple-roll surround and corrugated straight cone geometry || SIZE || Height : 160 mm / 6.3 inches || Diameter : 393 mm / 15.47 inches || Weight : 8.77 kg / 19.33 lbs ||
  • SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 15 inch / 381 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 1800 W || Power handling capacity : 900 W || Sensitivity : 97.0 dB || Frequency range : 35 - 1500 Hz || Effective piston diameter : 340 mm / 13.39 inch || Max. Excursion Before Damage : 52 mm / 2.05 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.3 ohm ||
  • SPECIFICATIONS || Voice Coil Diameter : 4.0 inch / 102 mm || Voice Coil Winding Material : Copper || Voice Coil Length : 25 mm / 0.98 inch || Number of layers : 2 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 15 mm / 0.59 inch || Cone Design : Straight || Surround Material : Polycotton || Surround Design : Triple roll || Magnets : Neodymium || Dual-force air ventilation : Yes || Spider : 3 ||
  • PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 34 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.10 ohm || Mechanical factor : 5.80 Qms || Electrical factor : 0.23 Qes || Total factor : 0.22 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 27.80 T x m || Effective moving mass (Mms) : 158.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 160.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.090 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 9 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 2.50 mH || Half-space efficency (Eff) : 2.64 % ||
  • MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 393 mm / 15.47 inch || Bolt circle diameter : 371-376 mm / 14.61-14.8 inch || Bolt hole diameter : 7 mm / 0.28 inch || Front mount baffle cut-out : 354 mm / 13.94 inch || Rear mount baffle cut-out : 354 mm / 13.94 inch || Volume occupied by the driver : 3.8 liters / 0.15 ft || SHIPPING INFORMATION || Height : 215 mm / 8.46 inch || Width : 422 mm / 16.61 inch || Depth : 442 mm / 17.4 inch || Weight : 10.18 kg / 22.44 lbs ||
Incredibly linear frequency response characteristics, the highest power handling of any comparable 15-inch neodymium transducer, the lower power compression. The LF15N401 uses a fibre loaded cone assembly along with a high excursion triple roll, constant geometry surround. This combination provides remarkable strength and a peak to peak maximum excursion of 52mm. The unique Dual-forced air venting system guarantee a very efficient voice coil ventilation for minimum power compression and higher power handling. || Features || 4-inch, fiberglass inside/outside copper voice coil || 1800W continuous program power handling || 97 dB Sensitivity || 35 Hz 1.5 kHz Frequency range || Dual-forced air ventilation and 15mm top plate for minimum power compression || Dual spider design with silicon based dampening control || Triple-roll surround and corrugated straight cone geometry || Safety agency : CE compliant || SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 15 inch / 381 mm || Rated Impedance : 8 ohm || Program Power (watt) : 1800 W || Power handling capacity : 900 W || Sensitivity : 97.0 dB || Frequency range : 35 - 1500 Hz || Effective piston diameter : 340 mm / 13.39 inch || Max. Excursion Before Damage : 52 mm / 2.05 inch || Minimum Impedance (ohm) : 6.3 ohm || Voice Coil Diameter : 4.0 inch / 102 mm || Voice Coil Winding Material : Copper || Voice Coil Length : 25 mm / 0.98 inch || Number of layers : 2 || Kind of layers : inside/outside || Top Plate Thickness : 15 mm / 0.59 inch || Cone Design : Straight || Surround Material : Polycotton || Surround Design : Triple roll || Magnets : Neodymium || Dual-force air ventilation : Yes || Spider : 3 || PARAMETERS || Resonance frequency (Fs) : 34 Hz || DC resistance (Re) (ohm) : 5.10 ohm || Mechanical factor : 5.80 Qms || Electrical factor : 0.23 Qes || Total factor : 0.22 Qts || Bl factor (Bl) (T x m) : 27.80 T x m || Effective moving mass (Mms) : 158.0 g || Equivalent Cas air loaded (Vas) : 160.0 liters || Effective piston area (Sd) : 0.090 m2 || Max. linear excursion (Xmax) : 9 mm || Voice coil inductance @ 1kHz (Le1k) : 2.50 mH || Half-space efficency (Eff) : 2.64 % || MOUNTING INFORMATION || Overall diameter : 393 mm / 15.47 inches || Bolt circle diameter : 371-376 mm / 14.61-14.8 inch || Bolt hole diameter : 7 mm / 0.28 inch || Front mount baffle cut-out : 354 mm / 13.94 inch || Rear mount baffle cut-out : 354 mm / 13.94 inch || Volume occupied by the driver : 3.8 liters / 0.15 ft || SIZE || Height : 160 mm / 6.3 inches || Diameter : 393 mm / 15.47 inches || Weight : 8.77 kg / 19.33 lbs || SHIPPING INFORMATION || Package Height : 215 mm / 8.46 inches || Package Width : 422 mm / 16.61 inches || Package Depth : 442 mm / 17.4 inches || Package Weight : 10.18 kg / 22.44 lbs ||
Shipping and Returns