PYLE
  • Order within 16 hours and 28 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • 3000 WATT POWER: The 4 Channel Amplifier is perfect for your karaoke and home entertainment sound system. It gives you 3000W peak power to be used for multi speakers with 2-8 ohms impedance allowing you to enjoy high-quality audio
Features: - Audio + Video Home Theater System - Built-in Bluetooth for Wireless Audio Streaming - Connects to TVs Soundbars Speaker Systems - Powers up to (4) Loud Speakers - Front Loading CD/DVD Player - 4-Channel Receiver System - Front Panel Control Center with Digital LCD Display - AM/FM Radio with 50 Station Memory Presets - MP3 Digital Audio File Playback - SD Memory Card & USB Flash Drive Readers - Aux (3.5mm) Input Jack - (4) Pair Speaker Terminal Binding Posts - (2) Pair RCA (L/R) Audio Inputs - Subwoofer RCA (L/R) Output - Optical (Digital) Audio Output - (2) 1/4'' Microphone Inputs - 1/4'' Headphone Jack - Video Outputs: S-Video RCA YPbPr (Component Video) - Output dB (Decibel) Level LED Display - Mic Echo Treble Bass Volume Subwoofer Controls - Built-in Ventilation Cooling Fan - Rack Mountable System Bluetooth Connectivity: - Built-in Bluetooth Receiver for Wireless Music Streaming - Works with All of Today's Latest Devices - (Smartphones, Tablets, Laptops, Computers, etc.) - Bluetooth Wireless Network Name: PYLE - Bluetooth Version: 3.0 - Wireless Range: Up to 35 ft. What's in the Box: - Preamplifier Receiver - Remote Control - Detachable Rack Mount Brackets - RCA Connection Cable - AM + FM Antennas - Power Cable Technical Specs: - MAX Output Power: 3000 Watt - 300 Watts x 2 @ 8 Ohm - 550 Watts x 2 @ 4 Ohm - 800 Watts x 2 @ 2 Ohm - Impedance: 8 Ohm - Aspect Ratio: 4:3/16:9 - Video System: PAL/NTSC - Audio S/N Ratio: >90dB - Frequency Range: +/-14 dB - Integrated IC Radio Tuner - CD/DVD Disc Compatibility: DVD/CD/VCD/CD-R/CD-RW/MP4 - Battery Operated Remote Control, Requires (2) x AAA Batteries, Not Included - Power Cable Length: 4.9 ft. - Power Supply: 110/220 Volt Switchable - Dimensions (L x W x H): 16.9'' x 14.6'' x 5.7'' -inches