OEMTOOLS 24665 Dual Temperature Heat Gun, 1200W Corded Hot Air Blower, 120V Shop Heat Gun For Vinyl Wrap, Paint, Removing Adhesives, Nuts and Bolts, Crafting, 482F/842F Heating Tool
OEMTOOLS
  • Order within 3 hours and 36 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Powerful Performance: A practical heat gun for crafting, painting, shrink wrapping, repairs, and DIY projects; 10 Amp, 120V, 60Hz motor for versatile home and workshop use
  • Dual-Temperature Precision: Heat gun allows you to choose between 482 and 842 degrees Fahrenheit for controlled heat application; Easy-to-use 3 position rocker for temperature selection
The OEMTOOLS 24665 Dual Temp Heat Gun makes light work of various tasks around the house or workshop. This craft heat gun tool features a 10 Amp, 120V, 60Hz motor capable of delivering the necessary heat for tasks such as paint removal, shrink wrap heating, pipe thawing, or loosening seized bolts and nuts. A 3-position rocker switch gives the user control of your heat guns electric heat output for precision applications. With a dual torch temperature selection mechanism of 482F and 842F, the heat gun blower offers versatility for a broad range of uses. This heat gun for crafts and repairs features a practical design including a hanging loop for easy storage and a 6 foot power cord for extended reach. Combining power and convenience, the OEMTOOLS 24665 adjustable temperature heat gun is an essential addition to any heat tool collection.
Shipping and Returns
OEMTOOLS.
OEMTOOLS 24665 Dual Temperature Heat Gun, 1200W Corded Ho...