MRC MAH C/F M/R 12/64/710mm Non-Tapered Symmetrical Carbon Blades MAH710G3
MRC
  • Order within 18 hours and 28 minutes to get between May 21 - May 27
Description
MAH introduces their new version 710mm main rotor blades featuring a non tapered leading and trailing edge, 64mm chord, high speed slippery airfoil and tip, and ultra ridged design for popping collective and cyclic response. Use 4 or 5mm blade bolts and use a 12mm root for universal head heli grab. Weights range from 180 grams to 190 grams. Tips and root ends are white for highest visibility in flight. For ultimate 3D performance, these are the blades to use.