Mr. Dj USA HDT1000B 4" Titanium Bullet High Compression Tweeter for Car, Van, ATV, UTV, Marine, Boat, Motorcycle, Motorsports, and Competition
MR. DJ
  • Order within 3 hours and 37 minutes to get between May 21 - May 27
Description
MR DJ HDT1000B 4" heavy-duty titanium super tweeters. MR DJ 4-inch square high compression titanium bullet tweeter features flat sides that allow for close side by side mounting. With a high-frequency response of up to 20,000 Hz and a sensitivity of 108 dB at 1W/1m. MR DJ Professional grade super tweeters that can handle high frequencies with ease and meticulously designed these tweeters to sound as good as they look. MR DJ Drivers are all manufactured with close attention to detail and maintain tight manufacturing tolerances, which are both necessary to produce a quality product. MR DJ Tweeter Drivers are second to none and feature solid construction and accurate power handling ratings.
General Features:
4" Titanium Bullet High Compression Tweeter 11 Oz Ferrite Magnet mounting depth of 2-1/2" High-Temperaturerature Kapton Voice Coil, Peak Power Handling- 500W (Per Tweeter) @ 8-Ohm RMS Power Handling: 100W (Per Tweeter) @ 8-Ohm Peak Power Handling- 1500W (Per Tweeter) @ 4-Ohm RMS Power Handling: 450W (Per Tweeter) @ 4-Ohm Impedance 8 OHMS, Crossover Capacitor Included 1.75" High-Temperature Kapton Voice Coil Oversized Magnetic for less Distortion Front mount design for easy installation Diamond Chrome Cutting Finish Die-Cast Aluminum Frame Ferro-Fluid Voice Coil Cooling Extreme SPL Output without clipping
Rubber suspension diaphragm surround for smooth response In-line Capacitor Crossover Included and Connected to Positive Terminal Frequency Response: 2.5 kHz - 20 kHz High 108 dB sensitivity
Warning:
Cancer and Reproductive Harm-www.P65Warnings.ca.gov
Shipping and Returns
Mr. Dj.
Mr. Dj USA HDT1000B 4" Titanium Bullet High Compression T...