Memphis MJP1222 12" Dual 2 Ohm MOJO Pro Subwoofer with a MJP1000.1 1000W Monoblock Amplifier 4 ga Wire Kit
MEMPHIS
  • Order within 9 hours and 15 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • This bundle includes 1x Memphis Audio 4GKIT 4-Gauge Amp Install Kit and a pair of ETP-17 17-Foot RCAs, 1x Memphis Audio MJP1000.1 Monoblock Subwoofer Amplifier, and 1x Memphis Audio MJP1222 12" Dual 2 Ohm MOJO Pro Subwoofer.
  • Memphis Audio MJP1222 12" Subwoofer designed for high SPL performance with DVVC Direct Vent voice coil cooling, aluminum shorting ring, and foam surround.
  • Specifications include RMS Power of 750W, Peak Power of 1500W, Sensitivity of 85.15dB, and a Mounting Depth of 6.23 inches.
Create an unbeatable audio setup with this bundle! Includes Memphis Audio 4GKIT 4-Gauge Amp Install Kit, ETP-17 17-Foot RCAs, MJP1000.1 Monoblock Subwoofer Amp, and MJP1222 12" Dual 2 Ohm MOJO Pro Subwoofer. Memphis Audio 4GKIT features pure copper wire, ground distribution blocks, and tools for top-notch installations while maximizing audio performance and equipment longevity. MJP1000.1 delivers 1000 Watts RMS x 1 at 1-Ohm, extruded aluminum heatsink, 12dB/octave crossovers, variable EQ bass boost, and strap-able monoblock amps. RMS Power/CH @ 1: 1000, THD: <1%, Frequency Response: 11-200Hz, and compact dimensions of 7.5 x 2 x 9.5". Input Range: 200mV - 6V LOW LEVEL, 3V-20V HIGH LEVEL. MJP1222 is geared for High SPL Performance featuring DVVC Direct Vent Coil Cooling, front plate venting, and an aluminum shorting ring for reduced inductance. Its specs include 750W RMS Power, 1500W Peak Power, 85.15dB Sensitivity, 6.23" Mounting Depth, and 11.34" Cutout Diameter. Perfect for elevating your sound experience to the next level!
Shipping and Returns