Meanwell HLG-80H-12A Power Supply - 60W 12V 5A - IP65 - Adjustable Output
EVERSALE
  • Order within 20 hours and 58 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Output Voltage: 12V
  • Approx. Wattage: 80W
  • Mechanical Form: Metal
  • Warranty: 7 Years Warranty
  • IP Level: IP65
HLG-80H series is a 80W AC/DC LED driver featuring the dual mode constant voltage and constantcurrent output. HLG-80H operates from 90305VAC and offers models with different rated voltage rangingbetween 12V and 54V. Thanks to the high efficiency up to 91%, with the fanless design, the entire series is able to operate for -40C ~ +80Ccase temperature under free air convection. The design of metal housing andIP67/IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. HLG-80H isequipped with various function options, such asdimming methodologies, so as to provide the optimal design flexibility for LED lighting system.Features:Constant Voltage+ Constant Current mode output | Metal housing with classI design | Built-in active PFC function | Class2 power unit | IP67/IP65 rating for indoor or outdoor installations | 7 years warranty
Shipping and Returns
EverSale.
Meanwell HLG-80H-12A Power Supply - 60W 12V 5A - IP65 - A...