Mean Well SDR-240-48 240W 5A 48VDC Single Output High Efficiency DIN Rail Power Supply with PFC Function for Security System, PoE Application Provided by KAINSC Products
KAINSC PRODUCTS KAWAGUCH INDUSTRIAL SCIENTIFIC
  • Order within 19 hours and 28 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Output Voltage: 48V; Rated Current & Rated Power: 5A, 240W
  • UL and CE Certificated; Input Voltage : 88 ~ 264VAC / 124 ~ 370 VDC
  • Protections: Short circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature
  • High Operating Temperature up to 70; Ripple & Noise (max.): 200mVp-p (measured at 20MHBuild-in active PFC function, PF>0.93; Ripple & Noise (max.): 50mVp-p; Setup, Rise Time: 650ms, 60ms/230VAC & 1300ms, 60ms/115VAC at full load (measured at 20MHz of bandwidth by using 12 twisted pair-wire terminated with 0.1uf & 47uf parallel capacitor)z of bandwidth by using 12 twisted pair-wire terminated with 0.1uf & 47uf parallel capacitor)
  • High Efficiency 94% and Low power dissipation; UL 508 (Industrial Control Equipment) approved
It has a voltage of 48 V and maximum output power of 240 W.
This part's single output can handle a current up to 5 A.
This part has a temperature range of -25 C to 70 C.
EU RoHS: Compliant
PCB changed: 9
Mounting: DIN Rail
Item Height: 125.2mm
Item Width: 113.5mm
Item Length: 63mm
Type: Regulated
Style: DIN Rail
Input/Output Type: AC/DC
Number of Outputs: 1
Output Type: Fixed
Output Voltage (V): 48
Output Current (A): 5
Output Power (W): 240
Minimum AC Input Voltage (V): 88
Maximum AC Input Voltage (V): 264
Minimum DC Input Voltage (V): 124
Maximum DC Input Voltage (V): 370
Minimum Isolation Voltage: 3000VAC
Line Regulation: 0.5%
Load Regulation: 1%
Maximum Input Current (A): 2.6(Typ)
Input Frequency (Hz): 47 to 63
Tolerance (%): 1
Efficiency (%): 94(Typ)
Configurable: No
Input Connector Type: Screw Terminal Block
Output Connector Type: Screw Terminal Block
Power Indicator: No
Ripple & Noise: 100mV(Max)
Medical: No
Minimum Operating Temperature (C): -25
Maximum Operating Temperature (C): 70
Product Weight (g): 1030
Pin Count: 9
Shipping and Returns
Mean Well SDR-240-48 240W 5A 48VDC Single Output High Eff...