Mean Well MW 150W Single Output DC-DC Converter Bench Computer Ham Radio Power Supply 12V 12.5A (SD-150B-12 12V/12.5A/150W/Power Supply)
FUDIANMALL
  • Order within 11 hours and 59 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • 2:1 wide input range
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
  • 1500VAC I/O isolation
  • Built-in EMI filter, low ripple noise
  • 24V and 48V input voltage design refer to LVD
NEW, MEAN WELL Power Supply. All parameters NOT specially mentioned are measured at 24,48,96VDC input, rated load and 25 of ambient temperature. Ripple & noise are measured at 20MHz of bandwidth by using a 12" twisted pair-wire terminated with a 0.1uf & 47uf parallel capacitor. Tolerance : includes set up tolerance, line regulation and load regulation. The power supply is considered a component which will be installed into a final equipment. All the EMC tests are been executed by mounting the unit on a 360mm*360mm metal plate with 1mm of thickness. The final equipment must be re-confirmed that it still meets EMC directives. For guidance on how to perform these EMC tests, please refer to EMI testing of component power supplies. The ambient temperature derating of 3.5/1000m with fanless models and of 5/1000m with fan models for operating altitude higher than 2000m(6500ft). Founded in 1982, MEAN WELL is one of the world's few manufacturers dedicated to standard power supply products. It is ranked the 3rd in global power supply (DC output) makers according to a report by Micro Technology released in March, 2023. 99% of MEAN WELL sales are of standard power supply products sold under the MEAN WELL brand name. The other two companies' products are ODM/OEM.
Shipping and Returns
FuDianMall.
Mean Well MW 150W Single Output DC-DC Converter Bench Com...