Mean Well 240W DIN Rail Type DC-DC Converter Large Bench Computer Power Supplies SFX PSU Pc Power Supply Fully Modular 24V 10A (DDR-240C-24 24V/10A/240W/DIN Rail Power)
FUDIANMALL
  • Order within 8 hours and 36 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Width only 40mm
  • 40~+70 wide working temperature
  • 150% peak load capability
  • Current sharing up to 960W(3+1)
NEW, MEAN WELL Power Supply. DDR-240 series is a 240W DlN Rail type DC-DC converter with main features including DlN rail-type easy installation, ultra slim width (40mm), 2:1 wide input voltage, fanless design, -40~+70 wide operating temperature, 4KVdc l/O isolation, 150% peak load, current sharing,DC OK, adjustable output voltage and full protective functions. This series of models has various input options: 16.8~33.6V / 33.6~67.2V / 67.2~154V and two output options: 24V / 48V and can be used for industrial & railway control, security control, communication system and other fields. Suitable applications include to DC buck/boost regulator, increasing system insulation level and voltage drop compensation along cable...etc.
Shipping and Returns
FuDianMall.
Mean Well 240W DIN Rail Type DC-DC Converter Large Bench ...