DIRECTNINE BASICS
  • Order within 21 hours and 44 minutes to get between May 21 - May 27
Description
5in1 V3 Distribution Board LED PDB Control Power Hub Tracker Low Voltage Alarm
5in1V3 is designed to provide the highest performance and reliability for 46*36mm and 4-layer PCBs.
It is a 5in1 HUB with distribution board, BEC 5V/3A and 12V/500mA, LED light controller, lost plane detector and low voltage alarm function.
It is designed for multi-rotor, mini FPV quad. The built-in 5V BEC can be directly connected to the receiver or flight controller and Aux pins.
Simplify wiring. BEC 12V can be used to power cameras, video transmitters, etc. Built-in 5V LED light controller, three flashing modes can be selected and the transmitter's toggle switch. And the buzzer can also be triggered by a toggle switch, which can help you find a tall model
specification:
Brand: Matek
Input voltage range (3S-6S work): 9-26VDC
1 battery input and 4 ESC output
Regulated 5V and 12V output
LED power indicator (5V and 12V output)
4 pairs of 5V LED light pads
Low voltage setting value indicator
Size: 46x36x6mm,
Weight: 9g
Mounting hole 30.5mm square pitch
feature:
Built-in 5 functions, small size and light weight
2oz copper and 4-layer PCB.
ESC and battery solder tabs are paired
BEC 5V and 12V output LED indicator