Lora FMS Star Networking Modem 470MHz E53-GW(470FMS22R) 22dbm Ad Hoc Network Long Distance 3KM Low Power Up to 1200 Nodes
EBYTE
  • Order within 15 hours and 18 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • The software has a built-in watchdog to ensure that the device does not crash ;Dust-proof and moisture-proof;The product is simple and easy to use and can be configured through the host computer ;Simple and efficient power supply design, using wire pressing method, supports DC 8 V ~ 28V power supply;The transmission power can reach up to 22dBm ;The communication distance can reach 3 km;
The FMS gateway device adopts a multi-channel design of 4RX+1TX to achieve FDD duplex communication. The FMS system has a frequency range of 470-490MHz for RF reception and a frequency range of 500MHz to 510MHz for RF transmission. The wireless transmission module and gateway of the Facilities Monitoring System are suitable for large-scale IoT application scenarios such as smart homes, intelligent buildings, security systems, photovoltaics, logistics, etc..
Shipping and Returns
EBYTE.
Lora FMS Star Networking Modem 470MHz E53-GW(470FMS22R) 2...