LG 27LQ600S-WU 27 Full HD IPS LED-TV-Monitor, White
LG
  • Order within 20 hours and 41 minutes to get between May 21 - May 27
Description
The 27LQ600S-WU 27" LED Smart TV Monitor from LG is both a smart TV and a computer monitor designed to fit seamlessly virtually anywhere in your home. Video may be input using either of the HDMI ports, as well as the coaxial jack. Audio may be output using the dual integrated 5W speakers, or take advantage of the optical port to send audio to a soundbar or receiver. There is also an RJ45 Ethernet jack for network connectivity and two USB-A 2.0 ports for connecting additional peripherals. This 27" display features a 1920 x 180 resolution, a 75 Hz refresh rate, 8-bit support for 16.7 million colors, 72% NTSC/CIE1931 gamut coverage, a 1000:1 static contrast ratio, 300 nits brightness, and 178 viewing angles, which lets you see content from almost anywhere. Using LG's built-in webOS operating system, users will be able to explore their favorite content and apps using their network connection.