Kicker Bundle: 45KM104 10" 350w Peak/175w RMS Marine Boat Subwoofer SVC 4-ohm Sub KM10 Bundle with 45KMG10C 10" Charcoal Grille w/LED for KM10 + KMF10 Subwoofer Subs KMG10C (2 Items)
AUDIOSAVINGS
  • Order within 7 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • PACKAGE INCLUDES: (1) 45KM104 10" 350W Peak/175W RMS Marine Boat Subwoofer SVC 4-Ohm Sub KM10, (1) 45KMG10C 10" Charcoal Grille with LED for KM10 + KMF10 Subwoofers.
  • 45KM104 MARINE SUBWOOFER FEATURES: Delivers deep, loud bass with 350W peak power and 175W RMS. Designed for marine environments with injection-molded polypropylene cone, Santoprene surround, and corrosion-resistant polymer basket. Meets ASTM standards for UV and salt/fog exposure.
  • VERSATILE INSTALLATION AND PERFORMANCE: Subwoofer fits sealed or ported enclosures (1-2.4 cubic feet). Frequency response of 30Hz-500Hz ensures rich, deep bass. Add the LED remote (sold separately) to create a custom lighting experience for your boat.
The 45KM104 Marine Subwoofer and 45KMG10C LED Grille package is the perfect solution for adding powerful bass and style to your boats sound system. Designed specifically for marine environments, the 10-inch 350W Peak/175W RMS subwoofer delivers deep, loud bass that can withstand UV rays, salt, and fog. It features an injection-molded polypropylene cone, co-molded Santoprene surround, and a corrosion-resistant polymer basket for maximum durability.
Shipping and Returns