KICKER Amp and Wiring Kit Package of 2 Items 900W 5-Channel KXMA Series Marine Amplifier with 4AWG Power Wiring Kit - Boat Kit - 48KXMA900.5 Amplifier & 47KMPK4 Wiring Kit
KICKER
  • Order within 3 hours and 17 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • 5-Channel KXMA Series Marine Amplifier
  • 4 ohms: 75 watts x 4 chan + 200 watts x 1 chan
  • 2 ohms: 125 watts x 4 chan + 400 watts x 1 chan
  • 1 ohm: 400 watts x 1 chan (Subwoofer Channel)
  • 4AWG Power Series Marine Amplifier Wiring Kit
Bundle of 2 Items: Kicker 48KXMA900.5 2-Channel KXMA Series Marine Amplifier w/ 47KMPK4 4AWG Power Series Wiring Kit 5-Channel KXMA Series Marine Amplifier RMS Power: 4 ohms: 75 watts x 4 chan + 200 watts x 1 chan 2 ohms: 125 watts x 4 chan + 400 watts x 1 chan 1 ohm: 400 watts x 1 chan (Subwoofer Channel) Bridged 4 ohms: 250 watts x 2 chan Max power output: 1300 watts Sensitivity: 95dB Class D Power Plant SHOCwave Bass Restoration Processor KXARC Wireless Remote Included Gain Control With "Optimal Input" Indicator FIT2 (Fail-Safe Integration Technology) Circuitry DSP-Controlled Preamp ABYC/NMMA Compliant Power Terminals Conformal-Coated Circuit Boards Easy Access to Settings Behind Hinged Panel Black Anodized Aluminum Chassis Top-Mounted Red LED Light Pipe Selectable Electronic Crossover: AMP 1: OFF/HP/LP Variable 10-5,000Hz with 10X switch, 24dB/octave AMP 2: OFF/HP/LP/BP, Variable HP 10-500Hz, Variable LP 40-5,000Hz with 10X switch, 24dB/octave SUB: Variable LP 10-80Hz, 24dB/octave KickEQ+ Variable Bass Boost 0-6db Dimensions: 8-5/16"W x 12-"D x 2-1/8"H 4AWG Power Series Marine Amplifier Wiring Kit Ideal for Up to 1500W Single Amplifier Connection Ignition Protected MRBF Fuse Holder for use in Marine Engine Compartment Tin-plated ABYC-compliant Brass Fuse Holder for Maximum Power Transfer and Corrosion Resistance
Shipping and Returns
KICKER.
KICKER Amp and Wiring Kit Package of 2 Items 900W 5-Chann...