KICKER Amp and Wiring Kit Package of 2 Items 1200W 2-Channel KXMA Series Marine Amplifier with 4AWG Power Wiring Kit - Boat Kit - 48KXMA1200.2 Amplifier & 47KMPK4 Wiring Kit
KICKER
  • Order within 3 hours and 20 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Bundle of 2 Items:
  • Kicker 48KXMA1200.2 2-Channel KXMA Series Marine Amplifier
  • Kicker 47KMPK4 4AWG Power Series Marine Amplifier Wiring Kit
Bundle of 2 Items: Kicker 48KXMA1200.2 2-Channel KXMA Series Marine Amplifier w/ 47KMPK4 4AWG Power Series Wiring Kit 2-Channel KXMA Series Marine Amplifier RMS Power: 4 ohms: 300 watts x 2 chan 2 ohms: 600 watts x 2 chan Max power output: 1500 watts Sensitivity: 95dB Frequency response: 10-20,000 Hz Class D Power Plant ABYC/NMMA Compliant Power Terminals Conformal-Coated Circuit Boards Gain Control With "Optimal Input" Indicator FIT2 (Fail-Safe Integration Technology) Circuitry DSP-Controlled Preamp Easy Access to Settings Behind Hinged Panel Black Anodized Aluminum Chassis Top-Mounted Red LED Light Pipe Variable Low-pass Crossover 40Hz-500Hz / 400Hz-5,000Hz with 10X Switch (bandpass capable) 24dB/octave Variable High-pass Crossover 10-500Hz KickEQ+ Variable Bass Boost 0-6db Dimensions: 8-5/16"W x 11/3/16"D x 2-1/8"H 4AWG Power Series Marine Amplifier Wiring Kit Ideal for Up to 1500W Single Amplifier Connection Ignition Protected MRBF Fuse Holder for use in Marine Engine Compartment Tin-plated ABYC-compliant Brass Fuse Holder for Maximum Power Transfer and Corrosion Resistance Tin-plated full-spec wire Resist Corrosion for Long Lasting Performance 100% OFC Copper Wire Included in this kit: 20 feet of 4-gauge Power Cable with attached Ring Terminal (Red) 20 feet of 4-gauge Ground Cable with attached Ring Terminal (Yellow) 20 feet of 18-gauge Turn-on Lead Wire (Blue) Compliant Master Fuse Holder (KMFMF) with ABYC Compliant 100A Marine Fuse
Shipping and Returns
KICKER.
KICKER Amp and Wiring Kit Package of 2 Items 1200W 2-Chan...