KICKER
  • Order within 12 hours and 57 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • 45KMTC65W Marine Audio Boat 6 1/2" Tower Pod Speaker System Pair White
This item is Factory Certified Refurbished
6.5" KMTC Series Marine Speaker System Power Handling: Peak: 390 watts per pair / 195 watts each RMS: 130 watts per pair / 65 watts each Recommended Power Range: 10 - 150 watts RMS per channel Polypropylene Woofer with Santoprene surround 3/4" Titanium Tweeter 359 degree Rotation Seven Color LED System Grille Customize color, brightness, fade or strobe with the Kicker 41KMLC Lighting Controller. 4 Ohm Voice coil UV- Resistant Polymer Basket Enclosure Depth: 9-11" Enclosure Diameter: 7" Enclosure Height: 8-1/4" 4 ohms impedance Frequency Response: 35-21,000 Hz Sensitivity: 90dB