KASTAR
  • Order within 3 hours and 35 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Battery Type: Lithium-Ion; Battery Voltage: 7.4V; Battery Capacity: 2900mAh.
  • Kastar LED2 USB Dual charger, can charge 2 batteries at the same time.
  • Easy to carry, the Charger Input: 5V 2A 10W; Output: 8.4V 650mA(x1) 650mA(x2).
  • Intelligent LED USB dual charger displays charging status and battery capacity.
  • Multiple charging option, Micro-USB input and Type-C input, come with a Micro USB cable.
Warm Reminder: Can use "Ctrl" + "F" easily to find your models
Compatible with the following On-Camera Field Monitor Models:
FEELWORLD A737 Aluminum 7 Inch On-Camera Monitor
FEELWORLD FW278S 7" 1200 cd/m 3G-SDI On-camera Monitor
FEELWORLD FW279 7 Inch 2200nit Ultra Bright DSLR Camera Field Monitor
FEELWORLD FW279S 7 INCH ULTRA BRIGHT 2200NIT DAYLIGHT VIEWABLE DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD FW450 4.5 INCH SMALL DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD FW568 V2 5.5 INCH DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD FW703 7 INCH IPS 3G SDI DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD FW759 7 INCH SLIM DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD FW760 7" IPS 4K HDMI Full HD 1920x1200 On-Camera Monitor
FEELWORLD FW1018V1 10.1" IPS 1920X1200 HDMI DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD FW1018SPV1 10.1" SDI DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD F5 PRO 5.5 INCH TOUCH SCREEN DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD F5 PRO V2 5.5 INCH TOUCH SCREEN 3D LUT DSLR CAMERA FIELD MONITOR
FEELWORLD F5 Pro V3 5.5" Touch Screen 3D LUT 4K HDMI DSLR Camera Field Monitor