Infinity REFERENCE1200D Reference Series Dual 12 Slip Stream Ported Enclosure 2ohm with Reference6001A Mono Amplifier 600 Watt RMS and OFC Wiring Kit
INFINITY
  • Order within 23 hours and 45 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Includes Infinity REFERENCE1200D Dual 12" Ported Inclosure, Reference-6001A Amp, Stinger SS1200XS Wiring Kit
  • Slipstream port tech reduces distortion, 2x 12" Polypropylene Drivers, 800W RMS
  • Infinity Reference-6001A delivers 600W RMS, Class D design for high output, Compact size
  • RBC wired remote for easy volume control, High and low-level inputs for versatile integration
Bundle Includes: 1x Subwoofer Enclosure, 1x Infinity logo badge, 1x Owners Manual, 1x 17FT Translucent Blue Power Wire, 1x 3FT Translucent Silver Ground Wire, 1x 3FT Black flex loom tubing, 1x 16FT Blue Remote Turn-on Wire, 1x 20FT Translucent Speaker Wire, 1x Mini-ANL/AFS Fuseholder & Fuse. Experience bass like never before with the inclusion of the Infinity REFERENCE1200D Dual 12"" Ported Enclosure featuring Slip Stream port technology. This perfect combination of performance and design brings less turbulence and more boom to your music, all in a compact format. The included subwoofer enclosure houses two 12"" Polypropylene Drivers capable of power handling up to 1600W peak ensuring unquestionable audio performance. Veiled in a wedge box with a rounded corner for easy and flexible placement, it has an enclosure dimension of 14-1/16"" D1 x 17-1/8"" D2 x 32-1/16"" W x 15-1/16"" H and crafted with a robust 13/16"" (21mm) MDF with black carpet covering. The Infinity Reference-6001A Reference Series Mono Amplifier, amplifies your music with a 600W RMS output to your subwoofer. Engineered with Class D design to put light strain on your vehicle's electrical system, it also sports low-pass filter and variable bass boost. Compatibility with factory radios is ensured through speaker-level inputs, and full-range speakers integration is seamless with phase switch functionality. For convenient volume adjustment, enjoy the RBC wired remote. Delivering a generous 600 watts RMS output at 2 ohms, this amp is compact sized, measuring 8-11/16 x 2-3/16"" x 7-1/8. Maximize your sound output with the Stinger SS1200XS 4GA Copper 1200W Complete Wiring Kit. This kit includes everything for the installation of your next 2 channel amplifier, all featuring full copper construction for optimal current transfer. Enjoy noise-free signal transfer with the 17FT Translucent Blue Twisted Pair RCA interconnects and a water-resistant high current fuse holder for safety.
Shipping and Returns