IMC AUDIO
  • Order within 12 hours and 44 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • The Frequency of this GPS Antenna is: GPS 1575.42MHz 3 MHz; LNA Gain: 28dB. The length of the cable is 15 feet long. The connector type is the green plug connector. Power Supply DC Voltage: 3V to 5V; Power Supply DC Current: 10mA Max.
This GPS Antenna by IMC Audio is a perfect replacement for the Pioneer GPS Antenna that came with the green end. Whether you lost your original or it had been damaged, this GPS antenna features the same specs as the original. If you have lost or damaged your original one, this replaces the very expensive Pioneer antenna CXE5736 CXF1333 CXC8574 and CXE3204. It comes with a magnetic mount which you stick on your dash. To make installation easier, we include a magnetic pad that has adhesive which you will stick on your dashboard and then put the GPS antenna onto it. The Frequency of this GPS Antenna is: GPS 1575.42MHz 3 MHz; LNA Gain: 28dB. The length of the cable is 15 feet long. The connector type is the green plug connector. Power Supply DC Voltage: 3V to 5V; Power Supply DC Current: 10mA Max. With each purchase, you will received one is 1 GPS Antenna (15ft long cable) and 1 Magnetic Pad with Adhesive in each package. This GPS Antenna comes with a one year manufacturers warranty provided by IMC Audio. This GPS Navigation Antenna is compatible with select models including Pioneer SPH-DA100 SPH-DA110 SPH-DA210 SPHDA100 SPHDA110 SPHDA210