HIFONICS
  • Order within 22 hours and 23 minutes to get between May 22 - May 28
Description
  • SPECIFICATIONS (1) || Type : Powered Subwoofer || Brand / Series : Hifonics / HEW || Condition / Color : New / Black || Category : Mobile || Compatible Vehicles : Universal Fit || Weight : 69.55 lbs || Dimensions (LWH) : 26.75 21 15.5 in || Subwoofer Size : 10-inch || Subwoofer Sensitivity : 80 dB @ 1W/1m || Amplifier Class / Channels : Class D / 1 channel || Max Amplifier Power : 500W || Amp Power @ 2 Ohms : 500W || Amp Power @ 4 Ohms : 250W ||
  • SPECIFICATIONS (2) || Crossover Type Electronic || Low Pass Crossover Range : 50Hz150Hz (12dB/octave) || Bass Boost : 012 dB || Subsonic Filter : 15Hz50Hz || Variable Voltage Input : 0.29.0V || Signal-to-Noise Ratio : >100 dB || Frequency Response : 15Hz160Hz || Audio Inputs : RCA Jack || Power Terminal Size : 8 AWG || Fuse Rating : 30A ||
"HIFONICS HEW10D4-500P 10-Inch Elite Series Powered Subwoofer System Amp Bulit Class D Amplifier 500 Watts Peak Dual 4-Ohm Voice Coils || The Hifonics HEW10D4-500P is a 10-inch powered subwoofer system from the Elite Series, engineered for high-performance car audio setups. It combines a powerful subwoofer with a built-in Class D amplifier, all housed in a ported and tuned MDF enclosure for deep, punchy bass. This subwoofer system is designed for universal vehicle fitment, making it a versatile choice for upgrading your rides low-end response || || SPECIFICATIONS (1) || Type : Powered Subwoofer || Brand / Series : Hifonics / HEW || Condition / Color : New / Black || Category : Mobile || Compatible Vehicles : Universal Fit || Weight : 69.55 lbs || Dimensions (LWH) : 26.75 21 15.5 in || Subwoofer Size : 10-inch || Subwoofer Sensitivity : 80 dB @ 1W/1m || Amplifier Class / Channels : Class D / 1 channel || Max Amplifier Power : 500W || Amp Power @ 2 Ohms : 500W || Amp Power @ 4 Ohms : 250W || || SPECIFICATIONS (2) || Crossover Type Electronic || Low Pass Crossover Range : 50Hz150Hz (12dB/octave) || Bass Boost : 012 dB || Subsonic Filter : 15Hz50Hz || Variable Voltage Input : 0.29.0V || Signal-to-Noise Ratio : >100 dB || Frequency Response : 15Hz160Hz || Audio Inputs : RCA Jack || Power Terminal Size : 8 AWG || Fuse Rating : 30A || || FEATURES (1) || Subwoofer Configuration : Dual 4-ohm voice coils | 3-inch vented aluminum voice coil former for heat dissipation || Enclosure : Ported MDF box tuned for optimal bass response | Heavy-duty die-cast aluminum basket with back venting || Suspension System : Dual poly-cotton spider with double centering | Pressure-treated, double-stitched foam surround || || FEATURES (2) || Connectivity : Push & insert terminals for easy wiring | RCA inputs with nickel-plated, erosion-resistant terminals || Amp Features : Variable electronic crossover | Bass remote included for in-car tuning | LED diagnostics for overload and short protection | Rugged MOSFET power supply with efficient heat sink ||