HDC-HE-032-1/2 Heavy Duty Connectors Screw Connection F/M 32pin 16A Industrial Rectangular Aviation Connector Plug(HDC-HE-032-1)
GFGJJKYTRD
  • Order within 17 hours and 31 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Parameter
  • Plug body
  • Working current: 16A
  • Working voltage: 500V
  • Rated pulse voltage: 6KV
Parameter
Plug body
Working current: 16A
Working voltage: 500V
Rated pulse voltage: 6KV
Pollution level: 3
Isolation resistance: 10
Material: Polycarbonate
Operating temperature range: -40~+125
Flame retardant grade (according to UL94): V0
Installation method: hole installation
Connectors
Material: Copper
Surface treatment: silver plated
<;1m ohm
Wiring form: screw connection
Screw tightening torque/test torque: 0.25Nm+
Wiringforms:screwfixing
Metal upper case/base
Material: Cast aluminum alloy
Surface treatment: high temperature powder coating
Locking device: stainless steel or iron galvanized
Protection class: IP65
Shipping and Returns