Faital Pro 18XL1600-8 18" 8-Ohms NEO Woofer Low-Frequency Loudspeaker with Robust Features Professional Audio Applications 1600-Watt Rms 3200-Watt
FAITAL PRO
  • Order within 17 hours and 2 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • "NOMINAL SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 460 mm (18 in) || Overall Diameter : 460 mm (18.11 in) || Bolt Circle Diameter : 440 mm (17.32 in) || Baffle Cutout Diameter : 422 mm (16.61 in) || Depth : 231 mm (9.09 in) || Flange and Gasket Thickness : 14 mm (0.55 in) || Net Weight : 12.2 kg (26.9 lb) || Shipping Box (Single Carton Box) : 490 x 485 x 275 mm (19.3 x 19.1 x 10.8 in) || Shipping Weight : 13.7 kg (30.2 lb) || "
  • "TECHNICAL PARAMETERS || Nominal Impedance : 8 Ohm || Minimum Impedance : 7.4 Ohm || AES Power Handling (1) : 1600 W || Maximum Power Handling (2) : 3200 W || Sensitivity (1W/1m) : 98 dB || Frequency Range : 301500 Hz || Voice Coil Diameter : 100 mm (4 in) || Winding Material : Cu || Former Material : Glass Fiber || "
  • "TECHNICAL PARAMETERS || Winding Depth : 31 mm (1.22 in) || Magnetic Gap Depth : 15.5 mm (0.61 in) || Flux Density : 1.05 T || Magnet : Neodymium Slug Crown || Basket Material : Aluminum || Demodulation : Triple Al Dem. Ring || Cone Surround (3) : Triple Roll || NET Air Volume filled by Loudspeaker : 7.3 dm^3 (0.258 ft^3) || Spider Profile : 2x non-adjacent symmetrical constant height waves || "
  • "THIELE AND SMALL PARAMETERS || Fs : 32 Hz || Re : 5.4 Ohm || Qes : 0.37 || Qms : 9.3 || Qts : 0.36 || Vas : 211.4 dm^3 (7.47 ft^3) || Sd : 1212 cm^2 (187.86 in^2) || Xmax (4) : 12.92 mm || Xdamage (5) : 28 mm || Mms : 240.0 g || Bl : 26.7 N/A || Le : 1.45 mH || Mmd : 192.3 g || Cms : 0.10 mm/N || Rms : 5.2 kg/s || Eta Zero : 1.84 % || EBP : 86 Hz || "
  • "Brand : FAITAL PRO || Model Number : 18XL1600-8 | 18XL1600 || UPC : 810130951277 || PART NUMBER (P/N) Push Terminals - 8 Ohm Version : 4604028 || NOTES || (1) 2 Hours Test According to AES 2-1984 Rev. 2003 || (2) Maximum power is defined as 3dB greater than nominal power || (3) Treated Polycotton || (4) Xmax= [(winding depth - magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3) || (5) Maximum excursion before permanent damage"
The FAITAL PRO 18XL1600-8 is a high-power, low-frequency loudspeaker with robust features designed for professional audio applications. This subwoofer is known for its exceptional power handling and efficiency, delivering deep and defined bass suitable for high-demand audio systems. || NOMINAL SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 460 mm (18 in) || Overall Diameter : 460 mm (18.11 in) || Bolt Circle Diameter : 440 mm (17.32 in) || Baffle Cutout Diameter : 422 mm (16.61 in) || Depth : 231 mm (9.09 in) || Flange and Gasket Thickness : 14 mm (0.55 in) || Net Weight : 12.2 kg (26.9 lb) || Shipping Box (Single Carton Box) : 490 x 485 x 275 mm (19.3 x 19.1 x 10.8 in) || Shipping Weight : 13.7 kg (30.2 lb) || || TECHNICAL PARAMETERS || Nominal Impedance : 8 Ohm || Minimum Impedance : 7.4 Ohm || AES Power Handling (1) : 1600 W || Maximum Power Handling (2) : 3200 W || Sensitivity (1W/1m) : 98 dB || Frequency Range : 301500 Hz || Voice Coil Diameter : 100 mm (4 in) || Winding Material : Cu || Former Material : Glass Fiber || || TECHNICAL PARAMETERS || Winding Depth : 31 mm (1.22 in) || Magnetic Gap Depth : 15.5 mm (0.61 in) || Flux Density : 1.05 T || Magnet : Neodymium Slug Crown || Basket Material : Aluminum || Demodulation : Triple Al Dem. Ring || Cone Surround (3) : Triple Roll || NET Air Volume filled by Loudspeaker : 7.3 dm^3 (0.258 ft^3) || Spider Profile : 2x non-adjacent symmetrical constant height waves || || THIELE AND SMALL PARAMETERS || Fs : 32 Hz || Re : 5.4 Ohm || Qes : 0.37 || Qms : 9.3 || Qts : 0.36 || Vas : 211.4 dm^3 (7.47 ft^3) || Sd : 1212 cm^2 (187.86 in^2) || Xmax (4) : 12.92 mm || Xdamage (5) : 28 mm || Mms : 240.0 g || Bl : 26.7 N/A || Le : 1.45 mH || Mmd : 192.3 g || Cms : 0.10 mm/N || Rms : 5.2 kg/s || Eta Zero : 1.84 % || EBP : 86 Hz || || Brand : FAITAL PRO || Model Number : 18XL1600-8 | 18XL1600 || UPC : 810130951277 || PART NUMBER (P/N) Push Terminals - 8 Ohm Version : 4604028 || NOTES || (1) 2 Hours Test According to AES 2-1984 Rev. 2003 || (2) Maximum power is defined as 3dB greater than nominal power || (3) Treated Polycotton || (4) Xmax= [(winding depth - magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3) || (5) Maximum excursion before permanent damage
Shipping and Returns
Faital Pro.
Faital Pro 18XL1600-8 18" 8-Ohms NEO Woofer Low-Frequency...