FAITAL PRO
  • Order within 12 hours and 36 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • NOMINAL SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 380 mm (15 in) || Overall Diameter : 393 mm (15.47 in) || Bolt Circle Diameter : 374 mm (14.72 in) || Baffle Cutout Diameter : 356 mm (14.02 in) || Depth : 181.3 mm (7.14 in) || Flange and Gasket Thickness : 13.7 mm (0.54 in) || Net Weight : 4.6 kg (10.1 lb) || Shipping Box (Single Carton Box) : 430 x 427 x 236 mm (16.9 x 16.8 x 9.3 in) || Shipping Weight : 5.7 kg (12.6 lb) ||
  • TECHNICAL PARAMETERS Nominal Impedance : 8 Ohm || Minimum Impedance : 6.9 Ohm || AES Power Handling (1) : 600 W || Maximum Power Handling (2) : 1200 W || Sensitivity (1W/1m) : 98 dB || Frequency Range : 404000 Hz || Voice Coil Diameter : 77 mm (3 in) || Winding Material : Al || Former Material : Glass Fiber ||
  • TECHNICAL PARAMETERS Winding Depth : 21.5 mm (0.85 in) || Magnetic Gap Depth : 12 mm (0.47 in) || Flux Density : 1.1 T || Magnet : Neodymium Slug || Basket Material : Aluminum || Demodulation : Aluminum Ring || Cone Surround (3) : Triple Roll || NET Air Volume filled by Loudspeaker : 3.4 dm^3 (0.120 ft^3) || Spider Profile : 1x variable height waves ||
  • THIELE AND SMALL PARAMETERS Fs : 36 Hz || Re : 5.6 Ohm || Qes : 0.41 || Qms : 10.1 || Qts : 0.39 || Vas : 186.5 dm^3 (6.59 ft^3) || Sd : 847 cm^2 (131.29 in^2) || Xmax (4) : 8.75 mm || Xdamage (5) : 16 mm || Mms : 105 g || Bl : 18.4 N/A || Le : 0.89 mH || Mmd : 77.1 g || Cms : 0.19 mm/N || Rms : 2.4 kg/s || Eta Zero : 2.15 % || EBP : 88 Hz ||
  • Brand : FAITAL PRO || Model Number : 15FH520-8 | 15FH520 || UPC : 810130951208 || PART NUMBER (P/N) Push Terminals - 8 Ohm Version : 3803974 || NOTES || (1) 2 Hours Test According to AES 2-1984 Rev. 2003 || (2) Maximum power is defined as 3dB greater than nominal power || (3) Treated Polycotton || (4) Xmax= [(winding depth - magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3) || (5) Maximum excursion before permanent damage ||
FAITAL PRO 15FH520-8 15-inch Ribbed Edge Woofer 8-Ohms Low-Frequency Loudspeaker Professional Audio Applications 600-Watt Rms 1200-Watt Max || NOMINAL SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 380 mm (15 in) || Overall Diameter : 393 mm (15.47 in) || Bolt Circle Diameter : 374 mm (14.72 in) || Baffle Cutout Diameter : 356 mm (14.02 in) || Depth : 181.3 mm (7.14 in) || Flange and Gasket Thickness : 13.7 mm (0.54 in) || Net Weight : 4.6 kg (10.1 lb) || Shipping Box (Single Carton Box) : 430 x 427 x 236 mm (16.9 x 16.8 x 9.3 in) || Shipping Weight : 5.7 kg (12.6 lb) || || TECHNICAL PARAMETERS Nominal Impedance : 8 Ohm || Minimum Impedance : 6.9 Ohm || AES Power Handling (1) : 600 W || Maximum Power Handling (2) : 1200 W || Sensitivity (1W/1m) : 98 dB || Frequency Range : 404000 Hz || Voice Coil Diameter : 77 mm (3 in) || Winding Material : Al || Former Material : Glass Fiber || || TECHNICAL PARAMETERS Winding Depth : 21.5 mm (0.85 in) || Magnetic Gap Depth : 12 mm (0.47 in) || Flux Density : 1.1 T || Magnet : Neodymium Slug || Basket Material : Aluminum || Demodulation : Aluminum Ring || Cone Surround (3) : Triple Roll || NET Air Volume filled by Loudspeaker : 3.4 dm^3 (0.120 ft^3) || Spider Profile : 1x variable height waves || || THIELE AND SMALL PARAMETERS Fs : 36 Hz || Re : 5.6 Ohm || Qes : 0.41 || Qms : 10.1 || Qts : 0.39 || Vas : 186.5 dm^3 (6.59 ft^3) || Sd : 847 cm^2 (131.29 in^2) || Xmax (4) : 8.75 mm || Xdamage (5) : 16 mm || Mms : 105 g || Bl : 18.4 N/A || Le : 0.89 mH || Mmd : 77.1 g || Cms : 0.19 mm/N || Rms : 2.4 kg/s || Eta Zero : 2.15 % || EBP : 88 Hz || || Brand : FAITAL PRO || Model Number : 15FH520-8 | 15FH520 || UPC : 810130951208 || PART NUMBER (P/N) Push Terminals - 8 Ohm Version : 3803974 || NOTES || (1) 2 Hours Test According to AES 2-1984 Rev. 2003 || (2) Maximum power is defined as 3dB greater than nominal power || (3) Treated Polycotton || (4) Xmax= [(winding depth - magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3) || (5) Maximum excursion before permanent damage ||