FAITAL PRO
  • Order within 2 hours and 13 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • NOMINAL SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 300 mm (12 in) || Overall Diameter : 316 mm (12.44 in) || Bolt Circle Diameter : 298.5 mm (11.75 in) || Baffle Cutout Diameter : 282 mm (11.10 in) || Depth : 140 mm (5.51 in) || Flange and Gasket Thickness : 12 mm (0.47 in) || Net Weight : 7.8 kg (17.2 lb) || Shipping Box (Single Carton Box) : 350 x 346 x 190 mm (13.8 x 13.6 x 7.5 in) || Shipping Weight : 8.7 kg (19.2 lb) ||
  • TECHNICAL PARAMETERS || Nominal Impedance : 8 Ohm || Minimum Impedance : 6.4 Ohm || AES Power Handling (1) : 500 W || Maximum Power Handling (2) : 1000 W || Sensitivity (1W/1m) : 98 dB || Frequency Range : 453150 Hz || Voice Coil Diameter : 77 mm (3 in) || Winding Material : Al || Former Material : Glass Fiber ||
  • TECHNICAL PARAMETERS || Winding Depth : 18.5 mm (0.73 in) || Magnetic Gap Depth : 10.5 mm (0.41 in) || Flux Density : 1.2 T || Magnet : Ferrite Ring || Basket Material : Aluminum || Demodulation : No || Cone Surround (3) : M-Roll || NET Air Volume filled by Loudspeaker : 2.9 dm^3 (0.102 ft^3) || Spider Profile : 1x variable height waves ||
  • THIELE AND SMALL PARAMETERS || Fs : 45 Hz || Re : 5.1 Ohm || Qes : 0.25 || Qms : 10.9 || Qts : 0.24 || Vas : 81.3 dm^3 (2.87 ft^3) || Sd : 533 cm^2 (82.62 in^2) || Xmax (4) : 7.50 mm || Xdamage (5) : 21.5 mm || Mms : 61.0 g || Bl : 18.9 N/A || Le : 0.9 mH || Mmd : 47.1 g || Cms : 0.21 mm/N || Rms : 1.6 kg/s || Eta Zero : 2.92 % || EBP : 180 Hz ||
  • Brand : FAITAL PRO || Model Number : 12FH510-8 | 12FH510 || UPC : 810130951147 || PART NUMBER (P/N) Push Terminals - 8 Ohm Version : 3004078 || NOTES || (1) 2 Hours Test According to AES 2-1984 Rev. 2003 || (2) Maximum power is defined as 3dB greater than nominal power || (3) Treated Polycotton || (4) Xmax= [(winding depth - magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3) || (5) Maximum excursion before permanent damage
FAITAL 12" 500W 8 OHM MIDBASS