18 SOUND
  • Order within 8 hours and 41 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • "SPECIFICATIONS || * Nominal Impedance: 8 Ohms. || * Minimum Impedance: 6.1 Ohms. || * Nominal Power Handling: 1800 W. || * Continuous Power Handling: 3600 W. || * Sensitivity: 397.0 dB. || * Frequency Range: 30 - 1000 Hz. || * Voice Coil Diameter: 115 mm (4.5 in). || * Winding Material: copper || "
  • "MOUNTING AND SHIPPING INFO || Overall Diameter : 462 mm (18.19 in) || Bolt Circle Diameter : 440 mm (17.32 in) || Baffle Cutout Diameter : 422.0 mm (16.61 in) || Depth : 233 mm (9.17 in) || Flange and Gasket Thickness : 23 mm (0.93 in) || Net Weight : 12.0 kg (26.46 lb) || Shipping Weight : 13.5 kg (29.76 lb) || "
  • The 115mm (4.5 in) state-of-the-art voice-coil utilizing Interleaved Sandwich Voice coil (ISV) technology, provides high levels of thermal stability and durability. || The ISV technology achieves a balanced linear motor unit exerting an exceptionally high force factor. ||
18 sound 3600W 18" 8 OHM WOOFER