Eighteen Sound 15NCX1000-8 18 Sound 15
18 SOUND
  • Order within 17 hours and 15 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • "HIGHLIGHT : * 96dB LF -108dB HF SPL 2.83v average sensitivity || * Dual neodymium magnet single motor || * 1200W LF - 260W HF maximum program power handling || * Smooth on/off axis 90 Degrees response || * 100 mm (4-in) Interleaved Sandwich LF Voice coil (ISV) || * Aluminum Demodulating Ring (SDR) for minimum LF distortion || "
  • "HIGHLIGHT : * 100 mm (4-in) Edge-wound Aluminum ribbon HF voice coil (EWAL) || * HF pure titanium diaphragm || * HF copper sleeve for reduced distortion and higher output || * Smooth on/off axis 90 Degrees response || * Suitable for compact enclosures and stage monitors || "
  • "SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 380 mm (14.96 in) || Nominal Impedance : 8 || Minimum Impedance LF : 6.1 || Frequency Range : 44 - 3600 Hz || Dispersion Angle1 : 90 || Woofer Cone Treatment : Water repellent || "
  • "SPECIFICATIONS LF UNIT || LF Sensitivity2 : 96.0 dB || LF Nominal Power Handling3 : 600 W || LF Continuous Power Handling4 : 1200 W || LF Voice Coil Diameter : 4.0 in || LF Winding Material : CCAW Aluminum || SPECIFICATIONS HF UNIT || HF Sensitivity5 : 108.0 dB || HF Nominal Power Handling6 : 130 W || HF Continuous Power Handling7 : 260 W || HF Voice Coil Diameter : 4.0 in || HF Winding Material : Edge wound CCAW || Diaphragm Material : Titanium || Recommended Crossover8 : 1.0 kHz || "
  • "MOUNTING AND SHIPPING INFO || Overall Diameter : 393 mm (15.47 in) || Bolt Circle Diameter : 371 mm (14.61 in) || Baffle Cutout Diameter : 354 mm (13.94 in) || Depth : 197 mm (7.76 in) || Flange and Gasket Thickness : 12 mm (0.47 in) || Net Weight : 8.5 kg (18.74 lb) || Shipping Weight : 9.6 kg (21.16 lb) || Shipping Box : 405 x 405 x 260 mm (15.94x15.94x10.24 in) || "
18 SOUND 15"