18 Sound 15MB1000-8 15-inch Woofer 850-Watt High Output MB Ferrite Transducer 8 Ohms Carbon Fiber Reinforced Weather Protected Cone and Plates for Outdoor Usage
18 SOUND
  • Order within 3 hours and 20 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • ** 98 dB SPL 1W / 1m average sensitivity || 100 mm (4 in) Interleaved Sandwich Voice coil (ISV) || 850 W AES power handling || Carbon fiber reinforced cellulose cone || Copper shorting ring for linear impedance and reduced distortion figure || Double Demodulating Ring (DDR) for lower distortion || Improved heat dissipation via unique basket design || Weather protected cone and plates for outdoor usage || Ideal for compact reflex enclosures, two-way systems and stage monitoring applications ||
  • "SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 380 mm ( in) || Nominal Impedance : 8 || Minimum Impedance : 6.0 || Nominal Power Handling : 850 W || Continuous Power Handling : 1200 W || Sensitivity : 98.0 dB || Frequency Range : 45 - 5100 Hz || Voice Coil Diameter : 100 mm (4.0 in) || Winding Material : aluminum || "
  • "DESIGN || Surround Shape : Triple roll || Cone Shape : Curvilinear || Magnet Material : Ferrite || Woofer Cone Treatment : Weather protected || Recommended Enclosure : 100.0 dm3 (3.53 ft3) || Recommended Tuning : 55 Hz || "
  • "MOUNTING AND SHIPPING INFO || Overall Diameter : 387 mm (15.24 in) || Bolt Circle Diameter : 370 mm (14.57 in) || Baffle Cutout Diameter : 353.0 mm (13.9 in) || Depth : 156 mm (6.14 in) || Flange and Gasket Thickness : 19 mm (0.75 in) || Net Weight : 11.4 kg (25.13 lb) || Shipping Weight : 12.4 kg (27.34 lb) || Shipping Box : 405 x 405 x 214 mm (15.94x15.94x8.43 in) || "
  • "The 15MB1000 is a 100mm (4 in) voice coil 380mm (15 in) diameter mid-low frequency transducer which has been created to meet requirements for low bass applications where a significant extension in mid frequency is needed. It has been designed for use in compact reflex enclosures, in two-way systems with 1.4"" - 2"" compression drivers and stage monitoring applications. 15MB1000 is also suitable for horn loaded applications in multiway systems. "
18SOUND 15" WOOFER/850W/IN-OUT
Shipping and Returns