18 Sound 12MB1000-8 12-inch Midbass Driver Woofer High Output MB Ferrite Transducer 8 ohms Ideal for Direct Radiating or Horn Loaded Mid Bass Systems
18 SOUND
  • Order within 5 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • 102 dB SPL 1W / 1m average sensitivity || * 100 mm (4 in) Interleaved Sandwich ISV copper voice coil || * 600 W AES power handling || * Excellent transient response || * Very low power compression || * Improved heat dissipation via unique basket design || * Nominal Diameter 300 mm (12 in) || * Rated Impedance 8 Ohm || * AES Power 600 W || * Program Power 800 W || * Peak Power 1600 W || * Sensitivity 102 dB || * Frequency Range 80 - 3500 Hz || * Power Compression @-10dB 0,5 dB ||
  • Max Recomm. Frequency 2500 Hz || * Recomm. Enclosure Volume 8 - 60 lt. (0,28 - 2,12 cuft) || * Minimum Impedance 7,2 Ohm at 25 DegreesC || * Max Peak To Peak Excursion 20 mm (0,79 in) || * Voice Coil Diameter 100 mm (4 in) || * Voice Coil winding material copper || * Suspension M-roll, Polycotton || * Cone Curvilinear, Treated paper || * Thiele Small Parameters || * Fs 54 Hz || * Re 5,8 Ohm || * Sd 0,0531 sq.mt. (82,31 sq.in.) || * Qms 6 || * Qes 0,2 || * Qts 0,18 || * Vas 60 lt.
  • Overall diameter 315 mm (12,4 in) || * N. of mounting holes and bolt 8 || * Mounting holes diameter 7,15 mm (0,28 in) || * Bolt circle diameter 296 - 300 mm (11,65 - 11,8 in) || * Front mount baffle cutout 282 mm (11,1 in) || * Rear mount baffle cutout 282 mm (11,1 in) || * Total depth 118,4 mm (4,66 in) || * Flange and gasket thickness 16,5 mm (0,65 in) || * Net weight 9,6 kg (21,19 lb) || * Shipping weight 10,3 kg (22,74 lb) || * Packaging Dimensions 10,3 kg (22,74 lb)
  • The 12MB1000 is a very high performance 12" midbass driver. It offers high power handling capability with exceptional sensitivity over the midbass frequency range. It can be used with either direct radiating or horn loaded applications, as well as part of a 2 or 3-way system. It is ideally used in stage monitor, auditorium, touring and outdoor systems. The smooth curvilinear paper cone has a special high strength wood pulp composition designed to achieve the best possible linearity
18SOUND 12"WOOFER/8OHMS/1200W
Shipping and Returns