EBYTE SI4463 170MHz 100mW TCXO E30-170T20D Long Distance rf Module Receiver Module IoT UART Serial Port Wireless Transmitter and Receiver
EBYTE
  • Order within 23 hours and 18 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Features: Communication distance tested is up to 2.5km Maximum transmission power of 100mW, software multi-level adjustable
  • Support the global license-free ISM 170MHz band? Support air date rate of 1kbps?25kbps? Low power consumption for battery supplied applications
  • Support 2.3V~5.2V power supply, power supply over 2.3V can guarantee the best performance? Industrial grade standard design, support -40 ~ 85 C for working over a long time
  • SMA interface, easy connection of coaxial cable or external antenna
Shipping and Returns
EBYTE.
EBYTE SI4463 170MHz 100mW TCXO E30-170T20D Long Distance ...