DEEJAYLED
  • Order within 8 hours and 41 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • NOMINAL SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 300 mm (12 in) || Overall Diameter : 316 mm (12.44 in) || Bolt Circle Diameter : 298.5 mm (11.75 in) || Baffle Cutout Diameter : 284 mm (11.18 in) || Depth : 155.75 mm (6.13 in) || Flange and Gasket Thickness : 12.45 mm (0.49 in) || Net Weight : 3.9 kg (8.6 lb) || Shipping Box (Single Carton Box) : 350 x 346 x 216 mm | (13.8 x 13.6 x 8.5 in) || Shipping Weight : 5 kg (11.0 lb) ||
  • TECHNICAL PARAMETERS || Nominal Impedance : 8 Ohm || Minimum Impedance : 6.4 Ohm || AES Power Handling (1) : 500 W || Maximum Power Handling (2) : 1000 W || Sensitivity (1W/1m) : 97 dB || Frequency Range : 454000 Hz || Voice Coil Diameter : 77 mm (3 in) || Winding Material : Al || Former Material : Glass Fiber ||
  • TECHNICAL PARAMETERS || Former Material : Glass Fiber || Winding Depth : 18.5 mm (0.73 in) || Magnetic Gap Depth : 10.5 mm (0.41 in) || Flux Density : 1.2 T || Magnet : Neodymium Slug || Basket Material : Aluminum || Demodulation : No || Cone Surround (3) : M-Roll || NET Air Volume filled by Loudspeaker : 2.3 dm^3 (0.081 ft^3) || Spider Profile : 1x variable height waves ||
  • THIELE AND SMALL PARAMETERS || Fs : 45 Hz || Re : 5.1 Ohm || Qes : 0.26 || Qms : 6.9 || Qts : 0.25 || Vas : 87.3 dm^3 (3.08 ft^3) || Sd : 529 cm^2 (82.00 in^2) || Xmax (4) : 7.50 mm || Xdamage (5) : 21.55 mm || Mms : 56.0g || Bl : 17.5 N/A || Le : 0.83 mH || Mmd : 42.2 g || Cms : 0.22 mm/N || Rms : 2.3 kg/s || Eta Zero : 2.93 % || EBP : 173 Hz ||
  • Brand : FAITAL PRO || Model Number : 12FH500-8 | 12FH500 || PART NUMBER (P/N) Push Terminals - 8 Ohm Version : 03003925 || NOTES || PATENTED IT 2006/000327 (1) 2 Hours Test According to AES 2-1984 Rev. 2003 || (2) Maximum power is defined as 3dB greater than nominal power || (3) Treated Polycotton || (4) Xmax= [(winding depth - magnetic gap depth)/2] + (magnetic gap depth/3) || (5) Maximum excursion before permanent damage ||
FAITAL 12" 500W MIDBASS 8 OHM