DEEJAYLED
  • Order within 12 hours and 39 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • FEATURES || * Brand : FAITALPRO || * Model Number : 10HP1020-8 || 10HP1020 || * PART NUMBER (P/N) || Push Terminals - 8 Ohm Version : 02503939 || A 4-inch, aluminum voice coil and a lightweight, powerful neo slug motor A triple roll, treated polycotton cone surround for smooth response and extended excursion An open cast aluminum frame for reduced weight and improved cooling A distortion and inductance reducing aluminum demodulation ring
  • NOMINAL SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 250 mm (10 in) || Overall Diameter : 261 mm (10.28 in) || Bolt Circle Diameter : 246 mm (9.69 in) || Baffle Cutout Diameter : 232 mm (9.13 in) || Depth : 141.3 mm (5.56 in) || Flange and Gasket Thickness : 12.5 mm (0.49 in) || Net Weight : 5.2 kg (11.5 lb) || ""Shipping Box (Single Carton Box) : 294 x 290 x 203 mm (11.6 x 11.4 x 8.0 in) || "" Shipping Weight : 5.8 kg (12.8 lb) ||
  • TECHNICAL PARAMETERS || Nominal Impedance : 8 Ohm || Minimum Impedance : 7.3 Ohm || AES Power Handling (1) : 700 W || Maximum Power Handling (2) : 1400 W || Sensitivity (1W/1m) : 96 dB || Frequency Range : 602500 Hz || Voice Coil Diameter : 100 mm (4 in) || Winding Material : Al || Former Material : Glass Fiber || Winding Depth : 22 mm (0.87 in) ||
  • TECHNICAL PARAMETERS || Magnetic Gap Depth : 12 mm (0.47 in) || Flux Density : 1.3 T || Magnet : Neodymium Slug || Basket Material : Aluminum || Demodulation : No || Cone Surround (3) : M-Roll || NET Air Volume filled by Loudspeaker : 2.2 dm^3 (0.078 ft^3) || Spider Profile : 2x non-adjacent symmetrical constant height waves ||
  • THIELE AND SMALL PARAMETERS || Fs : 60 Hz || Re : 5.5 Ohm || Qes : 0.25 || Qms : 6.5 || Qts : 0.24 || Vas : 16.1 dm^3 (0.57 ft^3) || Sd : 345 cm^2 (53.48 in^2) || Xmax (4) : 9.00 mm || Xdamage (5) : 18.2 mm || Mms : 72.5 g || Bl : 24.5 N/A || Le : 0.85 mH || Mmd : 65.3 g || Cms : 0.10 mm/N || Rms : 4.2 kg/s || Eta Zero : 1.35 % || EBP : 240 Hz ||
FAITAL PRO 10HP1020-8 NEO Woofer 10-inch Professional Audio Midbass Midrange Applications 8-Ohm 700 Watts Rms 1400 Watts Peak Power || The FAITAL PRO 10HP1020-8 is a 10-inch LF Loudspeakers , 8-Ohm neodymium Midbass Woofer that can handle up to 1400W of peak power. It has a high sensitivity of 96 dB and a frequency range of 60 to 2500 Hz. It is suitable for midbass and midrange applications in professional audio systems. || FEATURES || * Brand : FAITALPRO || * Model Number : 10HP1020-8 || 10HP1020 || * PART NUMBER (P/N) || Push Terminals - 8 Ohm Version : 02503939 || A 4-inch, aluminum voice coil and a lightweight, powerful neo slug motor A triple roll, treated polycotton cone surround for smooth response and extended excursion An open cast aluminum frame for reduced weight and improved cooling A distortion and inductance reducing aluminum demodulation ring || NOMINAL SPECIFICATIONS || Nominal Diameter : 250 mm (10 in) || Overall Diameter : 261 mm (10.28 in) || Bolt Circle Diameter : 246 mm (9.69 in) || Baffle Cutout Diameter : 232 mm (9.13 in) || Depth : 141.3 mm (5.56 in) || Flange and Gasket Thickness : 12.5 mm (0.49 in) || Net Weight : 5.2 kg (11.5 lb) || Shipping Box (Single Carton Box) : 294 x 290 x 203 mm | (11.6 x 11.4 x 8.0 in) || Shipping Weight : 5.8 kg (12.8 lb) || TECHNICAL PARAMETERS || Nominal Impedance : 8 Ohm || Minimum Impedance : 7.3 Ohm || AES Power Handling (1) : 700 W || Maximum Power Handling (2) : 1400 W || Sensitivity (1W/1m) : 96 dB || Frequency Range : 602500 Hz || Voice Coil Diameter : 100 mm (4 in) || Winding Material : Al || Former Material : Glass Fiber || Winding Depth : 22 mm (0.87 in) || Magnetic Gap Depth : 12 mm (0.47 in) || Flux Density : 1.3 T || Magnet : Neodymium Slug || Basket Material : Aluminum || Demodulation : No || Cone Surround (3) : M-Roll || NET Air Volume filled by Loudspeaker : 2.2 dm^3 (0.078 ft^3) || Spider Profile : 2x non-adjacent symmetrical constant height waves || THIELE AND SMALL PARAMETERS || Fs : 60 Hz || Re : 5.5 Ohm || Qes : 0.25 || Qms : 6.5 || Qts : 0.24 || Vas : 16.1 dm^3 (0.57 ft^3) || Sd : 345 cm^2 (53.48 in^2) || Xmax (4) : 9.00 mm || Xdamage (5) : 18.2 mm || Mms : 72.5 g || Bl : 24.5 N/A || Le : 0.85 mH || Mmd : 65.3 g || Cms : 0.10 mm/N || Rms : 4.2 kg/s || Eta Zero : 1.35 % || EBP : 240 Hz ||