DAS Audio 10431090 Model VANTEC-12 2-Way Passive Full Range Loudspeaker, Black; 12" F Series Low Frequency Transducer; 1" FEM Optimized Compression Driver; Built-in Rigging Points
DAS AUDIO
  • Order within 19 hours and 28 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • 2-way, full-range system
  • 12" Fseries bass loudspeaker
  • 1 x FEM-optimized compression driver
  • Enclosure design Allows for stage monitor use
  • Built-in rigging points
  • Dual Angle (0/10) Pole mount socket
The VANTEC-12 is a 2 way passive full range loudspeaker that utilizes a 12" F series low frequency transducer and a 1" FEM optimized compression driver. The multi angle cabinet is constructed of Birch plywood protected by the DAS ISO-flex black paint finish. Two bar handles and a rugged steel grille are provided. A 35 mm tripod socket with dual angle (0/10) allows for stand mounting.
Key Features:
- 2-way, full-range system
- 12" Fseries bass loudspeaker
- Built-in rigging points
Specifications:
- Frequency Range (-10 dB): 65 Hz - 20 kHz
- Horizontal Coverage (-6 dB): 90
- Vertical Coverage: 50
- Nominal Impedance: 8 ohms
- RMS Power Handling: 500 W
- Peak Power Handling: 2000 W
- On-axis Sensitivity 1W/1 m: 98 dB SPL
- Maximum Peak SPL at 1 m: 135 dB
- Recommended Amplifier: PA-1500
- Audio Input Connector: 1 x speakON NL4
- Audio Output Connector: 1 x speakON NL4
- Enclosure Construction: Birch Plywood
- Enclosure Geometry: Trapezoidal
- Rigging: M10 Rigging Points
- Finish: ISO-flex Paint
- Color: Black
- Depth: 380 mm (15 inches)
- Dimensions (HxWxD): 24.4 x 15 x 15 inches
- Net Weight: 45.2 pounds
Shipping and Returns